Euroopa Assotsiatsioon Konversiooniteraapia Vastu (ACT) kutsub Eesti inimesi allkirjastama algatust LGBTQ+ inimeste ümberpööramise toimingute keelamiseks Euroopa Liidus.
Eestist on vajalik kokku koguda 4935 allkirja, millest praeguseks on on olemas ainult 9,32% ehk 460 häält.
Ümberpööramistoimingud on sekkumised, mille eesmärk on LGBTQ+ inimeste seksuaalset sättumust, sooidentiteeti ja/või soolist eneseväljendust muuta või alla või maha suruda.
Selliste toimingute diskrimineeriva, alandava, kahjuliku ja petturliku olemuse tõttu on ÜRO kvalifitseerinud need piinamiseks ning praegu on need üha suuremas arvus riikides keelatud.
ELil on põhiõiguste kaitses otsustav roll ja ta peaks astuma samme, et võidelda igasuguste ebainimlike toimingute vastu. Komisjon peaks tegema ettepaneku direktiivi kohta, millega lisatakse ümberpööramistoimingud eurokuritegude loetellu ja/või muudetakse kehtivat võrdõiguslikkuse direktiivi (2008) nii, et see sisaldaks nende toimingute keeldu.
Lisaks peaks komisjon selleks, et võidelda seadusandliku moratooriumi vastu, jõustama mittesiduva resolutsiooni, milles nõutakse ümberpööramistoimingute laialdast keelustamist ELis.
Ning lõpuks kutsume komisjoni üles muutma ohvrite õiguste direktiivi, et kehtestada õiguste ning toe ja kaitse miinimumnõuded ka ümberpööramistoimingute ohvritele.
Kõik liikmesriigid peaksid kehtestama ümberpööramistoimingute keelu või vaatama üle oma praegused keelud.
Ümberpööramistoimingute mõiste
LGBTQ+ inimeste ümberpööramise toimingud koosnevad mitmesugustest vaimsetest ja füüsilistest manipulatsioonidest, psühho-hüptootilisest indoktrineerimisest (mida tavaliselt esitletakse üldsusele „teraapia“ nime all), meditsiinilistest ja homöopaatilistest sekkumistest, kurjade vaimude väljaajamisest ja muudest toimingutest, mida tehakse selleks, et muuta seksuaalset sättumust, sooidentiteeti ja soolist eneseväljendust. Sellised toimingud põhinevad kahel vääral eeldusel: esiteks, et seksuaalne sättumus ja sooidentiteet on vääramatult valiku küsimus ja tuleneb mingist esoteerilisest kurjast jõust või suisa haigusest, ja teiseks, et seda saab maha suruda, muuta või ravida.
Nii akadeemilises kirjanduses kui ka rahvusvaheliste organisatsioonide poliitikadokumentides nimetatakse selliseid ümberpööramistoiminguid sageli „ümberpööramisraviks“ või „konversiooniteraapiaks“, eriti kui seda tehakse näiliselt psühholoogide või psühhiaatrite professionaalse nõustamise kattevarjus.
Vastavalt ÜRO sõltumatu eksperdi aruandele „Report on conversion therapy by the United Nations independent expert on protection against violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity“ (2020) on ümberpööramistoimingud „äärmiselt kahjulikud sekkumised, mis tuginevad meditsiiniliselt väärale ideele, et LGBTQ+ inimesed on haiged, need põhjustavad tugevat valu ja kannatusi ning toovad kaasa pikaajalise psühholoogilise ja füüsilise kahju“.
Faktid ja arvud
Ehkki ümberpööramistoimingute kohta on kättesaadavaid andmeid vähe, on meil siiski võimalik tugineda mitmele aruandele.
Ühendkuningriigis läbi viidud uuringust „National LGBT Survey“ (2017) nähtub, et 5 %-le vastanutest on elu jooksul pakutud ümberpööramist, et „ravida“ neid lesbilisusest, geilisusest, biseksuaalsusest või transsoolisusest (LGBT); 2 % teatas, et nad on ümberpööramisravi läbi teinud; 4 % transsoolistest vastajatest on läbinud ümberpööramisravi ja 8 % teatas, et neile on seda pakutud.
Aruandes „Unga HBTQ-personers utsatthet för omvändelseförsök i Sverige“ (Rootsi, 2022) hinnatakse, et 16 % LGBTQ+ noortest on tundnud survet muuta oma identiteeti ja 5 % on muul viisil ähvardatud või kahjustatud.
2019. aastal hindas William Institute, et ligikaudu 700 000 USA kodanikku on teinud läbi ümberpööramistoimingu.
Need arvud näitavad, et olukord on riigiti erinev, mistõttu tuleb kõiki üldhinnanguid võtta ettevaatusega. Sellegipoolest saame kättesaadavate andmete põhjal umbkaudu arvutada, et 5 % LGBTQ+ inimeste hulka kuuluvatest ELi kodanikest on survestatud tegema läbi ümberpööramistoiminguid.
Soovitused LGBT+ inimeste ümberpööramise toimingute keelamiseks
Kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni tellitud raportis „Conversion Practices on LGBT+ People“, mis avaldati juulis 2023, esitatakse seadusandjatele järgmised soovitused selle kohta, mis peaks kuuluma LGBT+ inimeste ümberpööramise toimingute keelu hulka:
– esitada ümberpööramistoimingute mõiste selge, täpne ja põhjalik määratlus, mis hõlmaks kõiki toiminguid, millega püütakse inimese seksuaalset sättumust, sooidentiteeti ja/või soolist eneseväljendust muuta või alla või maha suruda;
– keelata ümberpööramistoimingute pakkumine, reklaamimine ja läbiviimine kõikides olukordades, olenemata sellest, millistes oludes ümberpööramistoiminguid tehtaks või kes oleks teo toimepanija või edendaja, nii et hõlmatud oleks tervishoiualane, religioosne, hariduslik, kogukondlik, äriline või mis tahes muu avalik-õiguslik või eraõiguslik keskkond;
– keeldu rakendatakse ja jõustatakse kriminaal- ja/või tsiviil- või haldusõiguse kaudu;
– seadustega tuleks ette näha sobivad, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused ja sanktsioonid, mis põhinevad piinamisel ja ebainimlikul kohtlemisel ning nende raskusastmel, asjasse puutuvatel ohvritel ja tekitatud kahjul;
– keeluga tuleks ümberpööramistoimingute eest kaitsta eelkõige lapsi, noori ja haavatavaid täiskasvanuid, võttes spetsiaalseid ennetus- ja kaitsemeetmeid;
– nõusolekut tuleks nii laste kui ka täiskasvanute puhul lugeda ümberpööramistoimingute seisukohast ebaoluliseks, arvestades, et see on selles kontekstis kahtlase väärtusega;
– asjaolu, kui ümberpööramistoiminguid pakuvad või osutavad tervishoiutöötajad, kui neisse on kaasatud alaealised või haavatavad täiskasvanud, ja igasugust rahalist tasu nende eest tuleks käsitada raskendavate asjaoludena. See peaks kaasa tooma karmid tagajärjed, nagu tegevuslubade tühistamine, riikliku rahastamise lõpetamine ja selliseid „toiminguid“ pakkuvate asutuste sulgemine. Kui juhtumiga on seotud alaealised, tuleks nende heaolu ja kaitse tagamiseks hoolikalt uurida vanemlikku vastutust ja vanemaõigusi;
– ümberpööramistoimingutega seotud väiteid tuleks viivitamata uurida ning õigusrikkujad vastutusele võtta ja neile asjakohane karistus määrata. Ümberpööramistoimingute ohvritele tuleks pakkuda juriidilist, meditsiinilist ja psühholoogilist abi ning tuge. Neile peaks olema kättesaadav õiguskaitse, sealhulgas tehtud kahju heastamise, hüvitamise ja rehabilitatsiooni võimalused; avaliku sektori vahendeid ei või ümberpööramistoimingute toetamiseks kasutada;
– riiklikel inimõiguste institutsioonidel, ombudsmanidel ja võrdõiguslikkust edendavatel asutustel peab olema pädevus ümberpööramistoimingute vastase võitluse alal ning käivitada tuleb meedia- ja hariduskampaaniad. Koguda tuleb andmeid riigi territooriumil tehtavate ümberpööramistoimingute ulatuse kohta;
– õigus- ja haldusnormid, mis võimaldavad, edendavad või soodustavad ümberpööramistoiminguid, tunnistatakse kehtetuks, eelkõige kui need kriminaliseerivad LGBT+ inimesi. Nende asemel kehtestatakse diskrimineerimisvastased meetmed ja kampaaniad, millega edendatakse võrdõiguslikkust ja tagatakse kaitse seksuaalsel sättumusel ja soolisel identiteedil põhineva vägivalla ja diskrimineerimise eest;
– liikmesriigid peaksid rakendama eespool nimetatud soovitused ja kehtestama ümberpööramistoimingute keelu. Kui nad on sellised keelud juba kehtestanud, peaksid nad need üle vaatama, et need oleksid vastavuses eespool nimetatud soovitustega, mis tulenevad ÜRO ja Euroopa Nõukogu soovitustest.
Algatuse korraldaja: ACT (Against Conversion Therapy), asukohariik: Prantsusmaa
Link allkirjastamiseks: https://eci.ec.europa.eu/043/public/#/screen/home