Eesti Rahva Muuseumi ööelu näitusel esilinastus lühifilm „Lillade õuduste öö“

2024. aastal võtab ERM valgusvihku elu öises linnas. Näitus „Kellele kuulub öö?” vaatleb, kuidas on inimesed kogenud Eesti linnaööd minevikus ja avab praegusaegse öö mitmekülgseid tähendusi.

Näituse jaoks valmis ka lühifilm “Lillade õuduste öö” (režissöörid Kadri Nikopensius, Rebeka Põldsam) , mis jutustab LGBTQ+ subkultuurist ja ööelust 1933. aastast tänapäevani.

Filmis rändavad üha laiemat tuntust kogunud Eesti kvääri ööelu tähed 1920–1930. aastate Tallinna „suguvõltsijate“ pidudele. Teiste hulgas on armastatud Heinrich Sepp ehk Helgi Saldo, Rene Köster ehk Chloé, Mel Zelmin ehk Major Danger, Hanna Kannelmäe ehk Eeben Früülep. Filmi rännakut veab eest püstijalukoomik Ann Vaida.

Seda, mis linnaöös toimub, tajutakse ühelt poolt probleemi ja ohuna, üritades seda ikka seaduste ja piirangutega juhtida. Teisalt võetakse ööd vabanemise, meelelahutuse ja päevaga võrreldes teistsuguse aegruumina. Ööelu kätkeb endas meelelisi naudinguid, eksperimenteerimist ja loomingulisust ning samas ohtu ja reeglitest üleastumist. Öisel linnal on oma rütm ja atmosfäär, mis on inspiratsiooni andnud paljudele kunstnikele, kirjanikele ja muusikutele. Öö on põnev mitmetahuline tegevusväli.

ERM avas linnaöö uksed alates 17. veebruarist.

Foto: Alana Proosa

Skip to content