Kaspar Kurve: kooseluseadus on eilne päev, täna taotleme abieluvõrdsust!

Eilne päev, mil toimus heameeleavaldus kõigi ebielu toetuseks, oli märgiline samm hoolivama ja emptaatlisema ühiskonna suunas. Tänases Eestis on ainumõeldav, et kõik liberaalseid väärtusi kandvad erakonnad toetavad sooneutraalset abielu.

See, et tänane valitsus ei plaanigi kooseluseaduse rakendusakte vastu võtta, ei ole vast kellelegi üllatus. Nagu ka siseministri varjamatu antipaatia ühe vähemusgrupi suunal – Helme Deutsche Welle intervjuu oli absoluutselt häbiväärne, aga EKRE liikme puhul täiesti tavaline käitumine. Üllatav ei ole seegi, et kõik läheb vanaviisi edasi, Jüri Ratases ei jätku endiselt riigimehelikkust, et Mart Helme ametist vabastada – neid põhjuseid on peaministrile antud juba rohkem kui küll ja on selge, et kui Ratas peab valima väärtuste ja peaministritooli vahel, langeb valik viimasele.

Küll aga on üllatav see, et kooseluseaduse rakendusakte ei suutnud vastu võtta ka kaks eelmist valitsust, milles ometi figureerisid end justkui liberaalsete väärtuste eestkõnelejateks tituleerinud sotsiaaldemokraadid ning reformierakond. Kas tegevusetuse põhjustas hirm reitingute ees või midagi muud, jäägu nende kahe partei juhtide südametunnistusele. Fakt on see, et asjade selline käik ei tee au ei sotsidele, ei reformierakonnale ega Eestile üldiselt.

Tõeline liberaalne erakond toetab täna sooneutraalset abielu

Tänaseks on olukord muutunud – kui veel mõned aastad tagasi kogunesid inimesed, et avaldada toetust kooseluseadusele, siis täna oleme astunud sammu edasi – eile toimus Vabaduse väljakul heameeleavaldus kõigi abielu toetuseks. See on fenomenaalne areng ning Eesti on astunud küll väikse, kuid kahtlemata üliolulise sammu võitluses isikuvabaduste eest ning diskrimineerimise vastu. Loomulikult on vaja endiselt võtta vastu ka kooseluseaduse rakendusaktid, aga uus siht ning eesmärgid on selged.

Rohelised võtsid esimese Eesti erakonnana vastu ametliku poliitilise seisukoha, millega toetatakse kahe täiskasvanud inimese abielu, sõltumata nende soost. See on märgiline käik Eesti poliitmaastikul, mille tulemusena said nii siinkirjutaja kui teised roheliste liikmed enamasti eluülikoolis õppinud konservatiividelt sellise sõimu osaliseks, mille taolist kogesin ma viimati siis, kui väikse poisina õunaraksus käies ühele purjus ja äärmiselt vulgaarsele härrasmehele vahele jäin.

Sooneutraalse abielu toetamine on tänase Eesti poliitilist kliimat arvestades ainuvõimalik samm ennast liberaalsena defineerivale erakonnale. Muud varianti ei ole. Me peame nii ühiskonnana kui poliitiliselt saatma välja selge sõnumi – Eesti on avatud, salliv ning empaatiline riik, kus austatakse isikuvabadusi ning inimestevahelisi erinevusi. Sotsiaaldemokraadid ning reformierakond (teistelt on seda muidugi palju palutud) – praegu ei ole aeg poliittehnoloogilisteks mängudeks – võtke ennast kokku ning võtke samasooliste abielu toetav seisukoht vastu, vabandusi selle mitte tegemiseks täna enam ei ole!

Kõik ei pea meeldima, aga kõiki tuleb aktsepteerida

Kõik ei peagi kõigile meeldima, selles polegi kunagi küsimus olnud ning seda ei taotle mitte keegi. Ent ühiskonnana peame arvestama kõikide meie riigis elavate inimestega, me kõik oleme erinevad, erinevate soovide ja vajadustega ning keegi meist ei taju maailma ühte moodi. Samasooliste abielu ei võta mitte kelleltki mitte ühtegi õigust ära, aga annab neid juurde ühele traditsiooniliselt diskrimineeritud ning tagakiusatud grupile. LGBT kogukond väärib seda, meie riik väärib seda. Elagu kõigi õigus olla õnnelik, elagu kõigi õigus armastada, elagu kõigi õigus elada oma elu nii, nagu tahetakse, eeldusel, et sellega ei tehta kahju ei teistele inimestele ega keskkonnale. Elagu sooneutraalne abielu!

Allikas ja foto: Eestimaa Rohelised

Skip to content