Kersti Kaljulaid: Vähemusi ei ole mõtet jagada neiks, kes väärivad ühiskonna toetust ja neiks, kes seda justkui vähem vääriksid

Riigikogu sügisistungjärgu avaistungil esines kõnega president Kersti Kaljulaid, milles kõneles vähemuste teemal ja pani rahvaesindajatele südamele, et kohaliku elu edenemisele ei aita kuidagi kaasa, kui omavalitsuste valimiste põhiteemaks saab küsitlus perekonna mõiste kohta.

President Kaljulaid tõi oma kõnes välja, et tõelises heaoluriigis on riigi positiivne tähelepanu alati nõrgemas positsioonis olijal – vähemused, üksikvanemad, nende lapsed, vähese sissetulekuga pered, puuetega inimesed.

„Vähemusi ei ole mõtet jagada neiks, kes väärivad ühiskonna toetust ja neiks, kes seda justkui vähem vääriksid. Igaüks tunneb ennast vahel vähemuses olevana. Aga just teadmine, et su huvidest ja õigustest, su õnnest, ei sõideta üle seepärast, et oled väike mure ühiskonna jaoks, sest sinusuguseid pole ju palju, on heaoluriigi olemus ja tema kodaniku turvatunde ning vabaduse allikas,“ rõhutas Vabariigi President.

Vallavanemaid ega volikogusid ei aita see, kui omavalitsuste valimiste põhiteemaks saab küsitlus perekonna mõiste kohta. See arutelu kardetavasti varjutab tõsise ja vajaliku debati meie omavalitsuste jätkuvast tugevdamisest ja narrib kõiki neid, kes südamevaluga märkavad, aga reageerida ei jaksa, sest valik pole nende oma, ressursid pole nende otsustada. See arutelu ei lahenda ühtegi kohaliku elu probleemi, aga häirib kindlasti selliste lahenduste otsimist, mis võimaldaks elu maal teha sama mugavaks kui linnas.

“See arutelu naeruvääristab kõiki pingutusi, mida omavalitsused on juba teinud selleks, et keegi ei tunneks ennast oma kodukandis unustatud ja ebaolulise vähemusena vanuse, haiguse või lihtsalt väheasustatud elukoha tõttu. See arutelu alahindab Eesti rahvast, sest soovitakse luua pettekujutelm, justkui selle hääletuse tulemusel muutuks põhiseadus. Ei muutu ju,” rõhutas president Kaljulaid.

Kõne täisteksti leiate siit: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/16154-riigikogu-avaistungil-14-septembril-2020/index.html

Foto: Vabariigi Presidendi kantselei

Skip to content