Kogo galeriis avatakse Baltimaade drag-esinajate rühmanäitus

25. augustil kell 18 avatakse Kogo galeriis Eestist, Lätist ja Leedust pärit drag-esinejate rühmituse Baltic Drag King Collective näitus „Dräägime ära“, kus drag’i vahendusel paotatakse uks kväär-ööelu, soolise võimestamise ja soopoliitika maailma. Näituse kuraator on läti kväärfeministlik etendus- ja audiovisuaalkunstnik Mētra Saberova. Näitus kuulub Kogo galerii selle aasta programmi „Kväärime ära“.

Baltic Drag King Collective’i näitus „Dräägime ära“ on pühendatud kväärkogukonna mitmekesistele liikmetele, kes on üheskoos võtnud sihiks töötada nii laval kui ka tavaelus elurõõmsama ja kaasavama ühiskonna heaks. Läti kunstniku ja Baltic Drag King Collective’i ühe asutaja Mētra Saberova kureeritud näitus koosneb Läti fotograafide Krista Saberova and Edgars Tabaksi fotomaterjalist, mis pakub ülevaadet kollektiivi praegustest tegemistest ja mida täiendavad liikmete kaastööd. Näitus tutvustab rühmitusse kuuluvate esinejate laia ampluaad, nende drag’iga tegelemise eri põhjuseid ja mooduseid ning lahkab soorollide ja nendest üleastumise vastuolulist teemat.

Näitusel osalevad ja sellesse panustavad Mētra Saberova (Timmy), Krista Saberova, Edgars Tabaks, Ilze Vēze-Balode (Henry Oak), Mailo Štern, DJ Lévi, Marss The Person, Vincent Hemingay, Dawn (K!NK), Niko Rain (Bazilix), Vencheska Baltique ja Vivianna Maria Stanislavska Lätist; Hanna Kannelmäe (Eeben Früülep), Maxx Toxic, MajorDanger, Ms Elsa, Helgi Saldo ja Wickler Wilde Eestist; King A ja Querelle Leedust.

Näitus avatakse 25. augustil kell 18.00, samal õhtul toimub Aparaaditehase hoovis Baltic Drag King Collective’i liikmete drag show

Näituse avamine on osa Galeriide öö programmist, mis toimub sel korral Aparaaditehase festivali raames.

Publikuprogrammi osana ja koostöös kväär-üritustesarjaga Vikerruum kroonitakse 16. septembril Genklubis Baltic Drag King 2023. Näituse raames toimub veel sündmusi, mille kohta saab jooksvalt infot galerii ühismeediakanalitest. 

Kogo galerii asub Tartus Aparaaditehases Kastani 42, näitust saab külastada K–R kell 13–19, L kell 13–18 21. oktoobrini.

Näitus kuulub galerii selle aasta programmi „Kväärime ära“, millega tõstetakse esile seda, mis on voolav, erinev, tuvastamatu, kohatu, marginaalne ja ebamugav.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Läti Kultuurkapital, Põhjamaade Kultuuripunkti mobiilsusprogramm ja VV Foundation.

Baltic Drag King Collective on Lätist, Eestist ja Leedust pärit drag-esinejate avatud rühmitus, mille liikmed kasutavad drag’i soolisuse dekonstrueerimiseks ja ümbermõtestamiseks, ühiskonna harimiseks ja LGBTQ+-kogukonna nähtavaks tegemiseks. Nende tegevuse keskmes on mehelikkuse performatiivne esitamine ning naiste, transsooliste ja mittebinaarse sooidentiteediga isikute esindamine. Kollektiiv korraldab drag-etendusi, töötubasid, loenguid ja vestlusringe ning on teinud koostööd teiste kvääraktivistide, kunstnike, teadlaste ja organisatsioonidega Baltimaadest, Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Poolast, Rootsist, Soomest, Moldovast ja Ukrainast. Rühmitus on toonud lavale drag-etteasteid Riia, Kaunase ja Vilniuse Pride’il ning on alates 2019. aastast korraldanud iga-aastast Baltic Drag Kingi konkurssi, mille võitja kroonitakse aasta drag king’iks.
www.instagram.com/balticdragkingwww.facebook.com/BalticDragKing

Mētra Saberova on läti kväärfeministlik etendus- ja audiovisuaalkunstnik. Mētra on jaganud oma kogemusi meditsiiniturismi ja eri kehaprotseduuridega, et edendada arutelu naisekeha ja selle võimete üle. Kunstnik omandas bakalaureusekraadi Läti Kunstiakadeemias ja magistrikraadi Londonis Central Saint Martinsis. Tema huvi keskmes on Riia skeene, kuhu on koondunud Läti noorte feministidest kunstnike ja aktivistide põlvkond. 2019. aastal asutatud Baltic Drag King Collective’i kaasasutaja ja

korraldajana on Mētral läinud korda luua Läti ja kõigi Baltimaade kunsti- ja ööelus eraldi skeene, seda elus hoida ja kasvatada. Teda on sellel teel aidanud mehelikkust performatiivselt esitavad drag-esinejad, kes avardavad oma tegevuse kaudu soolise eneseväljenduse piire. Laiahaardelise drag-võrgustiku loomine on olnud oluline verstapost nii kväärkogukonnale kui ka peavooluühiskonnale, kuna see toob kväärkunsti ja kväärseisukohti rohkem pildile ning pakub marginaliseeritud esinejatele uusi ja jätkusuutlikke võimalusi kultuurisektoris.
www.metrasaberova.com

Näitus: www.kogogallery.ee/ee/naitused/draagime-ara

Kogo galerii 2023 programm: www.kogogallery.ee/ee/naitused/2023-programm
Baltic Drag King Collective: www.kogogallery.ee/ee/kunstnikud/baltic-drag-king-collective

Skip to content