Pärnu XVIII Kunstisuvi esitleb: „Mees ja Mees“ ja „Naine ja Naine“

Laupäeval, 29. juunil, avatati Pärnu XVIII Kunstisuvi näitustega  „Mees ja Mees“ Pärnu Linnagalerii Raekojas ja kell 17  „Naine ja Naine“ Kunstnike majas.

Pärnu Kunstisuvi on suurte traditsioonidega festival – esimene Kunstisuvi toimus 1995. aastal ning nende pikkade aastate jooksul on kunstisuvel osalenud suur osa Eesti kunstimaailma suurkujudest. Ka tänavused näitused kannavad seda traditsiooni uhkelt edasi.29. juunil avatakse Pärnu Linnagalerii kahes näitusesaalis kaks näitust – „Mees ja Mees“ ning „Naine ja Naine“.

Kuigi näituste nimedest võib leida viiteid teisele suvisele traditsioonilisele Pärnu suurnäitusele „Mees ja Naine“, ei ole näituste näol tegemist UKM projekti laienduse, kriitika ega paroodiaga. Pigem võiks vaadelda näituseid kui katset astuda dialoogi Pärnu traditsioonidega ning lahata ka traditsiooni kui väga mitmekihilist kultuurilist nähtust ja selle olemust keha- ja sooküsimusi tõstatava kunsti tähenduses.

„Mees ja Mees“ ning „Naine ja Naine“ toob vaatajateni Eesti (ja ühe Venemaa) kunstnike loomingu, mis kas otsesemalt või kaudsemalt lahkavad soorollidega seotud temaatikat. Ja seda mitte erootilise kunsti kitsas kontekstis, vaid läbi püüdluste avada keha ja sooga seotud mõtisklusi lahemas tähenduses – läbi argise huumori (Marko Mäetamm), läbi sotsiaalse-poliitilise-ajaloolise prisma (Leonhard Lapin, Sandra Jõgeva, Mare Tralla), läbi kaasaegse mütoloogia (Andrus Joonas), läbi autobiograafilise spektri (Rene Kari, Evelin Zolotko), läbi feministlike käsitluste ja sterotüüpseid soorolle irooniseeriva vaatepunkti (Lilia Li-Mi-Yan), aga ka mitmel muul moel.

Osalevad kunstnikud: Mare Tralla, Sandra Jõgeva, Evelin Zolotko (HUUPI), Lilia Li-Mi-Yan, Kiwa, Marko Mäetamm, Rene Kari, Jaanus Samma, Leonhard Lapin, Peeter Allik, Andrus Joonas, Alar Raudoja, Alan Proosa, Anonymous Boh. Näituse kuraatorid on Marian Kivila ja Jan Leo Grau (MTÜ Avangard Galerii).

Näitused jäävad avatuks kuni 3. augustini 2019.

Lilia Li Mi Yan, Mature Beauty

Skip to content