Q-Space’i kultuurifestival tõi kokku väliskülalisi ja kohalikud filmihuvilised

Möödunud nädalavahetusel, 30. novembrist 3. detsembrini saabus Q-Space kväärkultuuri festivali linastustele ja aruteludele kohale filmitegijaid ning kohaliku kväärkogukonna ja laiematest ühiskonnateemadest huvitatud inimesed.

„Usume, et sellised üritused on Eestis väga vajalikud, et siduda eri keelte, soo ja vanusega inimesi. Loodame, et mõne jaoks oli tegu huvitava kultuurisündmusega, mõne jaoks samm enda ja teiste  aktsepteerimise suunas, kolmanda jaoks aga sisenemine kogukonna töösse,“ märkisid festivali korraldajad Gulya Sultanova ja Manny de Guerre.

30. novembril kinos Artis toimunud festivali avamisele tulid Olivier Peyoni draama “Ära valeta” näitlejad Julien De Saint Jean  („Paradiis”, 2023) ja Jérémy Gillet, kellega vesteldi nii filmi kaadritagustest kui LGBT-kogukonna nähtavusest filmitööstuses.

„Oli põnev avastada, kuidas noored näitlejad tajuvad ja kehtestavad end kogukonna eestkõnelejatena ka väljaspool kinoekraani,” kommenteeris näitlejatega arutelu läbi viinud drag-esineja Helgi Saldo.

Pärast dokumentaalfilmi „Ei mingeid sirgeid jooni. Kväärkoomiksite tõus” Eesti esilinastust 3. detsembril liitusid videosilla teel festivali publikuga nii kväärkoomiksite loojad kui ka filmi režissöör Vivian Kleiman, kes avasid USAs viimase 30 aasta jooksul toimunud kväärist läbimurdest koomiksite peavoolu ning kogukondade tähtsusest ja enda panusest sellel teekonnal.

Samal pühapäeval linastunud lõpufilmi „Armastuse keerdkäigud” New Yorgist pärit kultusrežissööri Ira Sachsiga vestles „Tulilinnu” lavastaja Peeter Rebane.

Nelja päeva jooksul toimunud festivalil näitas Q-Space Festival kinos Artis kokku 12 lühi- ja täispikka filmi. Lisaks linastustele arutati transsooliste inimeste peresuhteid ning kvääride õpetajate ja õpilaste olukorda Eesti koolides.

Q-Space esitles ka eesti keelde tõlgitud koomiksikogumikku „Kui palju kvääri tööd”, mis koosneb LGBT-teemalistest koomiksitest erinevatelt kunstnikelt Horvaatiast, Venemaalt, Soome ja Ameeria Ühendriikideni. Koomiksit saab endale soetada kirjutades info@q-space.ee.

Q-Space Festival toimus Tallinnas 30. novembrist 3. detsembrini Tallinnas. Järgmine Q-Space Festival toimub Narvas 2024. aasta veebruaris.

Foto: Q-Space

Skip to content