Q-Space´i kultuurifestivalil tulevad jutuks teemad, millest tavaliselt ei räägita

30. novembrist kuni 3. detsembrini toimub Tallinnas uus LGBTQ+ kultuuri festival „Q-Space“. Festivalil linastuvad nii päris uued kui ka juba tunnustust kogunud filmid ning leiavad aset arutelud teemadel, mis Eesti avalikkuses just sageli tähelepanu ei pälvi.

Kas kvääridel inimestel on Eesti koolis turvaline?

Eesti LGBT Ühingu tehtud uuringu järgi ei ole kool kväärkogukonda kuuluvate õpilaste ja õpetajate jaoks turvaline paik: enam kui pooled on kogenud psühholoogilist vägivalda ja mõned füüsilist vägivalda, kõige enam transsoolised inimesed. LGBT Ühing on kogunud inimeste lugusid ja neist kokku pannud näituse. https://www.lgbt.ee/naitus

Uuringutulemuste kohta kuuleb lähemalt Eeva Koplimetsalt, kes osaleb pärast filmi „Blue Jean“ toimuvas vestlusringis. Nimetatud filmi on rahvusvahelistel filmifestivalidel tunnustatud arvukate auhindadega, samuti pälvis see publiku lemmiku tiitli Festhearti filmifestivalil Tartus ja Rakveres. 

Vestlusest võtavad osa ka hariduselus osalejad: õpilased Andres Liivaste ja Bogdana Kryuchkova ning õpetaja Ott Maidre. 

Kas transsoolisi lapsevanemaid aktsepteeritakse?

Artise kinos toimub Briti režissööri Jeanie Finlay loodud dokumentaalfilmi „Merihobu“ Eesti esilinastus. Peategelane Freddie on transsooline mees, kes unistab lapsest ja isaks saamisest. 

Millised on ühiskondlikud ettekirjutused mehelikkusele? Mis on perekond ja kes võib või ei või last sünnitada? Kas pered aktsepteerivad transsoolisi inimesi ja mis võiks ühiskonnas teisiti olla? Need on mõned näited teemadest, mis pärast filmi toimuvas põnevas vestlusringis arutlemisele tulevad.

Esimese kväär-koomiksiraamatu „Nii palju kvääri tööd“ eestikeelse tõlke esitlus ja film „Ei mingeid sirgeid jooni“.

Q-Space on eesti keelde tõlkinud LGBTQ-koomiksite kogumiku „Nii palju kvääri tööd“, mis jutustab kvääride inimeste lugusid üle ilma: näiteks USAst, Soomest, Saksamaalt ja Venemaalt. Enne raamatuesitlust linastub aga Vivian Kleimani dokumentaalfilm „Ei mingeid sirgeid jooni“. See on energiline ja kaasahaarav linateos, kus tuntud koomiksikunstnikud nagu Alison Bechdel, Howard Cruse ja Jennifer Camper räägivad, kuidas nad koomiksite joonistamise juurde jõudsid ja mis on nii nende enda kui ka kogu kväärkoomiksite žanri riikide piire ületava populaarsuse taga. Tunnustatud koomiksiautorite vestlust Q-Space´i publikuga modereerib kunstnik Ave Taavet.

Esmakordselt toimuva kultuurifestivali filmikavas on kokku 7 linastust 3 mängufilmi, 2 dokumentaalfilmi ja ühe animakogumikuga. Kõik linastused toimuvad eesti, vene ja inglise keeles. 

Q-Space Festival toimub 30. novembrist kuni 3. detsembrini Tallinnas filmilinastustega kinos Artis. Kinopiletid on saadaval kino Artis koduleheküljelt ja kassast.

Foto: Q-space

Skip to content