Riigikohtu kaasuskonkursil arutleti muuhulgas vikerkaareperes lapsendamise küsimuse üle

Riigikohtu tänavune kaasuskonkurss oli pühendatud Riigikohtu ja põhiseaduse 100. aastapäevale, kus üheks kaasuseks oli samast soost elukaaslase lapse lapsendamine, mida lahendas kokku 44 õpilast.

Kaasuskonkursil tuli 9.–12. klasside õpilastel valida kolme elulise kaasuse hulgast. Konkursil said õpilased arutleda selle üle, kas saab keelata lapse koolis käimist, kui laps pole vaktsineeritud (halduskaasus), ning otsustada, kas puhkuse ajal õigust mõistnud kohtuniku peaks ametist vabastama (kriminaalkaasus).

Tsiviilkaasus viskas aga õhku küsimuse, kas lapse lapsendamist mõjutab asjaolu, et lapsendajaks on tema vanema samast soost registreeritud elukaaslane. Kaasuste lahendamisel võis tugineda üksnes Eesti Vabariigi põhiseadusele.

“Alusteadmised põhiseadusest on vaba ja mõtleva kodaniku tunnus,“ märkis kaasuskonkursi žürii esimees, riigikohtunik Ivo Pilving, kelle sõnul nähtus konkursil osalenud töödest, et õpilased tõepoolest mõistavad põhiseaduse vaieldamatut tähtsust.

„Aktiivne osavõtt ja võistlustööd annavad lootust, et Eesti noored peavad meie riigi vaba ja demokraatlikku põhikorda oluliseks ning ei lase hämaratel jõududel oma õigusi ära nullida. Nad teavad, et nende tagataskus on trumpäss – põhiseadus – ning neid aitavad vajadusel professionaalsed ja sõltumatud kohtunikud,“ sõnas Pilving.

Tänavusele kaasuskonkursile laekus 118 tööd 31 erinevast koolist. Kõige enam lahendati halduskaasust – 59 tööd. Kaasuskonkursi parimate tööde autoreid ja nende juhendajaid autasustati 14. jaanuaril pidulikul koosviibimisel Tartu raekojas.

Auhinna pälvinud kaasuseid saab lugeda siit.

Allikas: riigikohus.ee

Skip to content