3 LGBTQ filmi PÖFFi noorte- ja lastefilmide festivalil Just Film

23. PÖFFi noorte- ja lastefilmide festival Just Film, mis on üks Eesti suuremaid laste- ja noorteüritusi, avalikustas tänavuse filmiprogrammi, kus on teiste hulgas ka kolm LGBTQ teemalist filmi.

See olen alati mina olnud

Taani, 2023

Max ja Bastian on varateismelised. Max on sünnilt määratud tüdrukuks, kuid on transsooline poiss. Bastian, kes on sünnilt määratud poisiks, tunneb end pigem tüdrukuna. Nad mõlemad seisavad valiku ees, kuidas eluga edasi minna. See on eneseleidmise lugu, kus noorte valikute ees seisavad nii ühiskonna normid kui ka sõprade ja perekonna arvamused. Puudutavas ja ilusas dokumentaalfilmis suudab režissöör Julie Bezerra Madsen suure empaatiaga rääkida teemast, mis tekitab palju vastakaid tundeid. Nagu ta ka ise välja toob, siis noored muutuvad, eriti puberteedieas. Mõned noored muutuvad lihtsalt rohkem.

Soovitatav vanus: 14+

Valgus valgus valgus

Soome, 2023

On 1986. aasta kevad ja Tšornobõli tuumajaamas on just aset leidnud katastroof. Selle taustal saabub Lõuna-Soome väikesesse külakesse karismaatiline Mimi. Võrdlemisi kiiresti areneb tal sõprussuhe 15-aastase Mariiaga, kelle muidu üksluisesse ellu ta omajagu värskust ja valgust toob. Möödub 20 aastat ja eluga tupikus Mariia külastab haiget ema kunagises lapsepõlvekodus, mis elustab hulganisti mälestusi, mis sunnivad teda ka viimaks minevikuprobleemidega tegelema.

Soovitatav vanus: 14+

20 000 liiki mesilasi

Hispaania, 2023

Hiilgava rolli eest Berliini filmifestivalilt Hõbekaru koju viinud Sofía Otero mängib lummavas filmis kaheksa-aastast last, kes identifitseerib end vastassugupoolena ja tunneb võõristust oma sünninime Aitor vastu. Niisiis püüab ta hüüdnime Cocó taha varjudes suvel maakohas pere ja sõprade abil nii ennast kui ka naiselikkust tervikuna paremini mõista. Kuid see pole nii lihtne, kui täiskasvanudki marineerivad veel kunagistes minevikuprobleemides.

“Mitte ühelgi varasemal aastal pole festivalil olnud nii palju esilinastusi kui tänavu. See tähendab, et Just Filmi külastajatel on eriline võimalus olla esimeste hulgas maailmas, kes uusi filme näevad. Lisaks on esmakordselt meil ka rahvusvaheline mudilaste võistlusprogramm, kus linastub viis täispikka filmi. Avastamisrõõmu peaks novembris ohtralt jaguma igale vanusegrupile,” tõdeb Mikk Granström, Just Filmi programmijuht. 

Just Filmi tänavuses programmis on nii mudilaste, lastefilmide, noortefilmide, dokumentaalide kui ka lapse õiguste programmid. Lisaks on kaks eriprogrammi: #noorfilmitegija, mille raames jõuavad suurele ekraanile Eesti noorte endi tehtud filmid, ja Just Film x Koolitants, kus linastuvad noorte tantsijate osalusel valminud tantsufilmid. 

Esmakordselt toimub ka kahepäevane üritus Just Film Industry Days, mille raames jagatakse filmihariduslikku, koolituslikku ning muud noorte-ja lastefilmitööstust hõlmavat sisu õpetajatele, filmiprofessionaalidele, filmivaldkonna ekspertidele ning õpilastele.

Uute algatuste hulka kuulub ka klassižürii, mis valiti konkursi käigus ja kuhu said kandideerida 5.-12. klasside koosseisud üle Eesti kogu klassiga või väiksema klassikollektiiviga. Žürii  koosneb ühe ja sama klassi õpilastest koos juhendajaga ning kuulub Just Filmi ametliku žürii alla. Klassižürii annab välja ka eriauhinna.

Festival toob siia üle 100 väliskülalise, kellest paljudega on võimalik kohtuda ka filmide linastustel ja neile filmi vaatamise järgselt küsimusi esitada.  

Pimedate Ööde filmifestivali noorte- ja lastefilmide festival Just Film toimub tänavu 3. novembrist 19. novembrini. Festivalil linastub igal aastal umbes 50 filmi ning oma publikuarvu juures on Just Filmist tänaseks saanud Eesti üks suuremaid laste- ja noorteüritusi, mida igal aastal külastab kokku ligi 20 000 filmihuvilist. Piletimüük algab 4. oktoobril.

Kogu programmiga saab tutvuda Just Filmi kodulehel www.justfilm.ee.

Foto: Just Film, kaader filmist See olen alati mina olnud

Skip to content