Noorte lood toovad LGBTQI+ vaimse tervise kriisi valguse kätte

Mõttekoda Praxis ja Eesti LGBT Ühing esitlevad 28. märtsil 2025 konverentsil „LGBTQI+ noored ja vaimne tervis“ Eestis ainulaadse osalustegevusuuringu tulemusi.

LGBTQI+ noorte vaimset tervist ja sellega seotud kogemusi on Eestis seni vähe uuritud. Samas näitavad rahvusvahelised uuringud, et LGBTQI+ noortel on kõrgem risk kogeda vaimse tervise probleeme ning takistusi abi saamisel. Konverentsil tutvustatakse Mõttekoda Praxis koordineeritud osalusuuringut, mille käigus analüüsisid noored ise oma kogemusi vaimse tervise toetamisel ja abi otsimisel.

Uuringu kokkuvõtva osana on noored koostanud ka koomiksisarja, mis toob esile nende kogemused ja sõnumid vaimse tervise teemadel arusaadaval ja visuaalselt kõnetaval moel.

Uuring paljastab, et mitmed noored tajuvad LGBT-sõbralikku vaimse tervise toetust privileegi ja vedamisena ning tsenseerivad end vaimse tervise spetsialistide vastuvõttudel diskrimineerimise kartuses.

Noored on kogenud spetsialisti kabinetis homovaenulikke sõnavõtte või LGBTQI+ identiteedi pidamist vaimseks häireks. On esinenud ka juhtumeid, mis meenutavad konversiooniteraapiat – praktikat, mille puhul ÜRO sõltumatu eksperdi hinnagul on tegemist piinamisega. Eriti suurel määral kogesid vaimse tervise probleeme mittebinaarse soolise identiteediga noored, kellest 71% on kogenud enesetapumõtteid ja 59% on kokku puutunud enesevigastamisega.

Lisaks jagatakse konverentsil häid praktikaid välisriikidest ning arutletakse, kuidas parandada LGBTQI+ noorte juurdepääsu kvaliteetsetele vaimse tervise teenustele Eestis.

Konverentsil esinevad mitmed vaimse tervise eksperdid ja LGBTQI+ noorte esindajad, sealhulgas Eke Allikvere (Praxis), psühholoogid Maarit Grönroos (Soome), Jadranka Hübler (Horvaatia), Eesti psühhoterapeut Kait Sinisalu ja psühholoog Olle Selliov ning LGBTQI+ kogukonna esindajad.

Skip to content