Eestist pärit kunstniku Elisar von Kupfferi geiparadiisi kujutav kunstiteos on nüüd Šveitsis taasavatud

Peale pikalt kestnud restaureerimist on huvilistel taas võimalik imetleda Eesti kunstniku Elisàr von Kupffer (1872-1932) 26 meetri pikkust maali Il Chiaro Mondo dei Beati (Õnnistatute selge maailm) Monte Verità muuseumis Šveitsis.

Suurejoonelisel ringikujulisel maalil on kujutatud 26 meetrit geiparadiisi, 84 armatsevat ja mängulist meest 33 erinevas stseenis. 16 lõuendist koosnev maal valmis 1925. aastal kahe mehe ehitatud sanatooriumis Sanctuarium Artis Elisarion.

Pärast meeste surma unustati teos, kuid kunstiajaloolane Harald Szeemann avastas selle uuesti 1977. aastal. Alles nüüd saab seda näha täielikult restaureerituna.

“See on ajatu teos. See on ainulaadne. Midagi sellesarnast olemas ei ole,” ütleb kunstiajaloolane David Streiff.

Osa maalist Il Chiaro Mondo dei Beati, Elisàr von Kupffer. Claudio Berger

Elisar sündis Sophienthalis, Tallinnas (Revalis), Balti aadli Adolf Arzte pojana. Õppis St. Peterburis juurat ja idamaade kultuuri, Münchenis ja Berliinis filosoofiat. Täiendas end maalikunsti ja filosoofia vallas 1902-1915 Firenzes. Pärast pikki reise rajas ta aastal 1915 koos oma armastatuga, Eduard von Mayeriga, kodu ning kultuurikeskuse Minusiotasse, Locarno lähedale, Šveitsi. “Sanctuarium Artis Elisarium” – villa, kus Elisar von Kupffer elas koos oma filosoofiharidusega armsamaga.

Elisàr von Kupffer aastal 1902

Pärast Kupfferi ja Mayeri surma sai “villa-sanctuary” kunstikoguks, mille kohalikud võimud Minusios muutsid kultuurikeskuseks, kus hooldatakse ja kategoriseeritakse von Kupffen töid ning millest on saanud turistide ja asjahuviliste armastatud “Meka”.

Allikad ja fotod:

swissinfo.ch

reinmets.pri.ee

Skip to content