Homme avatakse näitus “Nemad. Neid. Nende: Mittebinaarne esteetika”

Illusia Juvani “Nemad, Neid, Nende: Mittebinaarne esteetika” Pärnu Linnagalerii Kunstnike majas keskendub nagu näituse nimigi vihjab, sooneutraalsusele. Maailmavaatele, kus puudub meid ahistav, kammitsev ja meie olemust dikteeriv sugu.

Sõnamäng pealkirjas “Nemad. Neid. Nende” (”They. Them. Theirs”) väljendub ehk paremini inglise keeles, kus sõnad omavad sugu. Seetõttu on paljud sooneutraalsust taotlevad kunstnikud loobunud “tema” vormi kasutamisest ning asendanud selle sooneutraalsema mitmusega.

Illusia Juvani (1988) on Soome queer, trans- ja mittebinaarset esteetikat esindav kunstnik. Ta on pärit Ylitornost, kuid praegu elab ja tegutseb Helsingis. Lapsena oli tema iidoliks Ursula filmist “Little Mermaid”. Tema loomingut võibki suures osas pidada autobiograafiliseks, kus segunevad lapsepõlvemälestused ja praegused tõekspidamised.

“Queer- ja mittebinaarne esteetika on viis enese väljendamiseks ja oma teistsugususe olemuse paljastamiseks, luues konflikti meie isikliku esteetika ning soo vahel, mis on meile peale surutud. Selles avaldub see, mis meid sihtmärgiks teeb, eemaldab meie privileegid ning alistub meid vihkamisele ja rõhumisele” — Illusia Juvani.

Näituse kuraator: Marian Kivila

Näituse avamine toimub laupäeval 27. juunil Kl 17:00 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas, Nikolai 27.

Avamisele järgneb piknik Pärnu naisteranna ja mitteametliku “meesteranna” piiril, kuhu liigutakse peale näituse avamist, orienteeruvalt kell 18:00.

Skip to content