Intervjuu PÖFFil maailma esilinastuva filmi “Kirjanik” režissööriga Romas Zabarauskas

Pimedate Ööde filmifestivali Balti filmi võistlusprogrammis maailma esilinastub režissööri Romas Zabarauskas ajalooline geidraama “Kirjanik.”

Milline on lugu selle filmi taga?

Film “Kirjanik” jutustab loo leedu ameeriklasest Kostasest ja vene leedulasest Dimast, kes pärast koos Nõukogude armees teenimist aastakümneid hiljem taas New Yorgis kohtuvad. Nad armusid 80ndatel ja Dima kolis koos Kostasega Venemaalt Leetu . Kuid kui Leedu 90ndatel iseseisvus, lahkus Kostas New Yorki õppima, jättes Dima maha. Kostas, nüüdseks väljakujunenud autor, on avaldanud raamatu, mis põhineb nende lahkuminekul. Seda lugedes tuleb Dima külla ja soovib innukalt mõnda fakti parandada.

Kui ma seda lugu jagan, küsivad inimesed sageli, kas see põhineb tõestisündinud lool. Ei põhine, aga ma kirjutasin stsenaariumi koos kolme kaasstsenaristiga, kellest igaüks tõi kaasa oma kogemused. Olen uhke, et detailid, mille me filmi tõime, muudab selle autentseks.

Kuidas leidsite selleks inspiratsiooni?

Kui Venemaa 2022. aastal Ukrainasse tungis, pani see mind paljusid asju ümber mõtlema, sealhulgas meie oma riigi minevikku. Tihti tahame kiiresti sellelt teemalt üle minna, kuid tundub, et nõukogude okupatsiooni aastad mõjutavad meid kahjuks ka tänapäeval. Tahtsin käsitleda neid keerulisi teemasid tricky küsimuse kaudu: kas meie elus on palju valikuid või on see kõik meie poliitiliste, sotsiaalsete ja ajalooliste olude poolt määratud?

Miks peaks Eesti LGBT+ kogukond linastust vaatama tulema?

Võiks öelda, et oluline on toetada LGBT+ esindatust Baltikumis, aga ma ei usu, et meie filmivalikud tavaliselt nii käivad… Meelelahutuse ja inspiratsiooni saamiseks tuleks seda vaatama tulla! Võin lubada, et see üllatab teid erinevatest aspektidest. Samuti on esilinastus ise põnev võimalus kohtuda meie meeskonnaga, esitada pärast linastust küsimusi ja suhelda teiste külalistega.

Rääkige palun enda kohta midagi.

Asun Vilniuses koos oma kihlatu Kornelijusega. Kihlusime eelmisel aastal, kuid kahjuks ei tunnustata Leedus samasooliste partnerlust veel mitte ühelgi kujul. Õnnitleme eelseisva abielu võrdõiguslikkuse puhul Eestis! Fun fact: sõitsime tegelikult Saaremaale kihlumist tähistama.

Romas Zabarauskas on hetkel üks viljakamaid Leedu filmilavastajaid, kelle filmograafia hõlmab enam kui kümne aasta jooksul vändatud nelja mängufilmi, mida on näidatud Berlinalel, Londoni LGBTQIA+ filmifestivalil, PÖFFil, Kiievi rahvusvahelisel filmifestivalil Molodist, India rahvusvahelisel filmifestivalil jpt festivalidel. Zabarauskasel on bakalaureusekraad filmi alal (2009–2012) Saint-Denise’i ülikoolist (Pariis) ja magistrikraad kommunikatsiooni alal (2014–2016) KSUst (Vilnius). Zabarauskase eelmine mängufilm „The Lawyer“, on Leedu esimene film, mis keskendub meeste romantilisele suhtele ja on üks väheseid mängufilme LGBTQ+ pagulaskogukonnast Euroopas. Film müüdi kaheksale rahvusvahelisele levitajale, see dubleeriti prantsuse ja portugali keelde ning see linastus 33 filmifestivalil.

Maailma esilinastus toimub 13. novembril kell 20.15 Apollo Kino Coca-Cola Plazas.

Film on inglise keelne ja inglise keelsete subtiitritega kurtidele ja vaegkuuljatele.

Osta piletid siit: https://poff.ee/film/kirjanik/

Foto: Romas Zabarauskas

Skip to content