Kumus toimub ajaloolase Ben Milleri loeng „Elisàr von Kupffer ja natsistlik kväärkunst“

Kolmapäeval, 5. juunil kell 18 on Kumus külas Berliinis tegutsev kirjanik ja ajaloolane Ben Miller, kes peab loengu Elisàr von Kupfferi vastuolulisest rollist kväärkunsti ajaloos.

Loeng toimub Kumu kunstimuuseumi näitusel “Elisarion. Elisàr von Kupffer and Jaanus Samma”.

Kunstnik Elisàr von Kupffer mängib kväärkunsti ajaloos olulist, aga ka väga problemaatilist osa. Tema filosoofia – klarism – oli osa 20. sajandi alguse laiemast suundumusest uususundite tekkeks. Klarismi illustreerimiseks maalis ta 30-meetrise panoraami „Õndsate selge ilm“ – nelja aastaaega kujutav fantaasia, mida ilmestavad kümned idealiseeritud androgüünsed figuurid, kellest paljud sarnanevad kunstniku endaga. Kupfferi elu oli täis hämmastavaid vastuolusid: see hõlmas nii ühe esimese kväärkirjandusantoloogia koostamist kui ka rassistlikul pseudoteadusel, misogüünial ja antisemitismil põhineva transtsendentse müstilise androgüüniateooria loomist, nii kirjavahetust juudist sotsialisti ja seksuoloogi Magnus Hirschfeldiga kui ka pöördumist Adolf Hitleri poole palvega, et Kupfferi homoerootiline looming leiaks koha Kolmanda Reichi ideoloogias. Loengus käsitletakse Kupfferi pärandit ja selle ebamugavat mõju tänapäeva gei- ja kväärliikumisele.

Ben Miller on kirjanik ja ajaloolane. Ta on kväärajaloo „lurjuseid“ ja komplitseeritud karaktereid tutvustava taskusaate „Bad Gays“ üks autoreid ning raamatu „Bad Gays: A Homosexual History“ (Verso, 2022) kaasautor. Hiljuti valmis tal Berliini Vaba Ülikooli (Freie Universität Berlin) globaalse intellektuaalajaloo osakonnas doktoritöö „In Search of Lost Time: Primitivist Homomythopoetics and the Self-Invention of the White Gay Man“. Alates 2018. aastast on ta olnud Schwulesi muuseumi – maailma suurim LGBTQI+ ajaloole ja visuaalkultuurile spetsialiseerunud sõltumatu muuseum – nõukogu liige.

Üritus toimub inglise keeles.

Piletid on saadaval Fientas. Varajased piletid (15€) on saadaval 26. maini. 

NB! Ürituse piletiga saab samal päeval külastada kõiki Kumu kunstimuuseumi näituseid, kaasa arvatud 31. mail avanevat kunstniku Jevgeni Zolotko suurt isikunäitust “Aadama saladus”.

Kumu püsi- ja vahetuvad näitused on 5. juunil avatud kuni kell 18.00. Näitus “Elisarion” jääb üritusel osalejatele avatuks kuni kell 20.00.

Foto: Centro Elisarion, municipality of Minusio. Elisàr von Kupffer in the garden of the Sanctuarium Artis Elisarion. 1930s.

Skip to content