Läti võttis vastu kooseluseaduse

Kahel täiskasvanul, sealhulgas samasoolistel paaridel on võimalus oma suhet juriidiliselt tugevdada, pöördudes notari poole ja sõlmides partnerluse. Seda näevad ette muudatused mitmes seaduses, mis Läti parlamendis neljapäeval, 9. novembril lõplikul lugemisel vastu võeti.

Seadusemuudatused võimaldavad tagada õigusliku ja sotsiaalse kaitse. Seadus sätestab ka, et partnerlust ei saa võrrelda abieluga.

Surve kooseluseaduse kehtestamiseks kasvas pärast seda, kui Läti konstitutsioonikohus langetas 2020. aastal otsuse, et riik peaks tagama õigusliku, majandusliku ja sotsiaalse kaitse kõikidele koos elavatele paaridele nende soost sõltumata.

“Meie põhiseadus tagab igale inimesele õigused ja kaitse ning ei luba inimeste diskrimineerimist. Kolm aastat tagasi tõdes konstitutsioonikohus, et on grupp inimesi, keda diskrimineeritakse – on inimesi, kes elavad kooselus, kuid kelle õigusi ei austata. Kui partnerlus on tegelikult olemas, ei tohi me seda ignoreerida. On oluline, et kõik inimesed meie riigis oleksid kaitstud ja riik saaks neid inimesi aidata, kui selline vajadus peaks tekkima,“ põhjendab seaduseelnõu edenemise eest Riigikogus vastutava õiguskomisjoni esimees Andrejs Judins vajadust kooseluseadusele.

Muudatused seadustes näevad ette, et kooselulepingu saab sõlmida 1. juulist 2024.

Palju õnne, Läti!

Foto: unsplash/vikervaade

Skip to content