LGBT teekond õigusliku tunnustamise poole

Riigiõiguse sihtkapitali nõukoja esimees, PhD Uno Lõhmus kirjutab Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ajakirjas Juridica LGBT teekonnast õigusliku tunnustamise poole.

Valitsuskoalitsiooni lagunemine ja rahvahääletuse ärajäämine abielu mõiste küsimuses alandas vähemalt mõneks ajaks pingeid Eesti ühiskonnas. Pinged on aga tõusuteel naaberriigis Lätis, kus üks parempartei reageeris hiljutisele Läti konstitutsioonikohtu otsusele, mis ütles, et Läti konstitutsioon kohustab riiki kaitsma kõiki perekondi, kaasa arvatud samasoolised paarid, eelnõu esitamisega Läti põhiseaduse muutmiseks, mis määratleks abielu mõiste.

Suur tähelepanu abielule annab põhjust analüüsida, kuidas kultuurilised muutused on toonud kaasa muutusi geide ja lesbide õiguslikus staatuses ning millised need muutused on. Mõistagi on samasooliste abielu küsimus kõige vastuolulisem ja emotsionaalsem. Artiklis uuritakse eelkõige Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikat, kuid kasutatakse ka võrdlev-õiguslikku meetodit. Põigatakse samuti psühhiaatria valdkonda ning lõpuks ka abielu ajalukku.

Loe täispikka artiklit ajakirjast Juridica.

Illustratsioon: Fineacts.co / Anina Takeff

Skip to content