Telliskivi Loomelinnakus on avatud näitus “Me oleme kõikjal – Kaunas Pride”

Telliskivi Loomelinnakus välialal Kolme puu galeriis on koostöös Leedu LGBT kogukonna liikmetega avatud fotonäitus “Me oleme kõikjal – Kaunas Pride”.

2022. aastal oli Kaunas üks Euroopa kultuuripealinnadest. Aasta varem, 4. septembril 2021 toimus Kaunas Pride – esimene Pride festival Balti riikides, mis toimus väljaspool pealinna ning millel puudus seos mõne poliitilise jõu, välisrahastuse või agentuuriga. Festival organiseeriti kodanikelt kodanikele. Umbes 30 vabatahtlikku koondusid, et marssida üheskoos 3000 mõttekaaslasega Kaunase peatänaval vahetult enne Kaunasele Euroopa kultuuripealinna tiitli omistamist. Trotsides kohalike võimude vastuseisu ning Kaunase linnapea homovaenulikke sõnavõtte, õnnestus Kaunas Pride festivalil võita ülioluline kohtukaasus võimude vastu, rõhutades, et linn peab arvestama oma kõigi elanikega. 

Leedu LGBT+ kogukond on aga raskustes. Puudub adekvaatne teadusele ja inimõigustele baseeruv seksuaalharidus, trans-kogukonnal ei ole võimalik saada professionaalset meditsiinilist abi ning puudub võimalus teha sooline üleminek. Kooseluseadus on pikal pausil, Leedu LGBT+ kogukonna vaimne tervis on Euroopa Liidu riikidest kõige halvemas seisus ja neid puudutavaid teemasid tsenseeritakse riikliku seaduse alusel, mis käsitleb alaealiste kaitset avaliku teabe kahjuliku mõju eest. 

Kaunas Pride oli reaktsioon karmile keskkonnale, mis tuli eriti ilmsiks ülemaailmse pandeemia ajal puhkenud moraalse paanikaga. See soodustas vastasseisu kasvavale vaenule, muutis arutelu sellest, kuidas LGBT+ vastupanu osutab, ühendas kultuuriinstitutsioonid kogukonna toetuseks ja tõestas, et radikaalne kogukondade koostöö võib ületada palju raskusi ja raputada kogu riigi mõttemaailma.

LGBT+ kogukond on eksisteerinud ja eksisteerib ka edaspidi. Hüüdlause “Me oleme kõikjal!” püüab seda inimestele teadvustada – see on kinnitus maailma mitmekesisusest, soov tulla peidust välja, mitte elada hirmus või pidevas ärevuses sobituda ühiskonna loodud standarditesse. 

Fotograafid: Severina Venckutė (NARA meedia), Laima Stasiulionytė ja Janina Sabaliauskaitė.

Näitus on üleval veel kuni 2. veebruarini.

Skip to content