Pimedate Ööde filmifestival toob tänavu ekraanile 236 pikka ja 292 lühikest filmi 73 riigist. Kokku on 3. novembril avatava festivali põhiprogrammis viis võistlus- ja 16 eriprogrammi 51 maailma- ja 24 rahvusvahelise esilinastusega.
Toome teieni valiku 5 filmiga, mida tänavu PÖFFil vaatama minna.
Kuninganna Gena
Magadanist pärit kväärkunstnik Gena lavastab avalikus ruumis provokatiivseid performance´eid, mis seavad ohtu tema elu.
„Hirm ja orjameelsus on meie geenides,” ütleb Gena sõber Julija. Eriti seal, Magadanis – pärapõrgus, mis on ajalooliselt ümbritsetud Gulagi vangilaagritest. Gena sellega ei lepi, ta tahab elada nagu vaba inimene – maal, mis ei ole vaba ja kus ebatolerantsus on seadustatud.
Hind, mida selle eest maksta tuleb, on kõrge. Gena saab tänaval peksa, visatakse välja koolist ja topitakse demonstratsioonidel osalemise pärast soolaputkasse. Suhted vanaisaga on pingelised. Kui algab Ukraina sõda, muutub ühiskond veel agressiivsemaks ja Gena peab otsustama, mis edasi teha.
Emotsionaalselt raputav portreefilm mässumeelsest kunstnikust ja ületamatust lõhest noore ja vana Venemaa vahel.
Vaata treilerit:
Kokomo City
Vaid paar kuud pärast esilinastust lasti üks selle peategelastest – Koko Da Doll – maha.
Kõik viis režissööri, keda esimest korda filmi tegev D. Smith enesele appi palus, keeldusid.
Selline on tegelikkus.
Mustanahalistest transnaistest sekstöötajate elu ei ole teema, millest avalikult räägitaks. „Kokomo City” seda teeb – ehedalt, stiilselt, kaasakiskuvalt, transinimeste kohta käivaid eelarvamusi kummutavalt.
Neli New Yorgi ja Atlanta transi jutustavad erakordse avameelsusega endast ja oma tööst, mustanahalise kogukonna erilisest transfoobiast, tõrjutusest ja vägivallast, millega neil tuleb päevast päeva kokku puutuda. Ometi sellest kõigest üle olles – nakatava elurõõmuga.
D. Smith annab neile vabaduse olla nemad ise ja tulemuseks on tänavuse Sundance’i festivali sensatsioon – publiku lemmik mitte ainult seal, vaid ka mitmel pool mujal.
Vaata treilerit:
Hääbuv valgus
Maailmakuulsa operaatori Phedon Papamichaeli uusim lavastajatöö „Hääbuv valgus“ on silmapaistev analüüs meie maailma eraldatusest.
Kreekas aset leidev film jälgib kahte gruppi, mis ei saaks olla rohkem vastandlikud: heal järjel noort lesbipaari Los Angelesest ja kolme noort Albaania töölist. Papamichael näitab oma kuuendat meelt pingelises põnevikus, mis käsitleb meie ühiskonna kõige aktuaalsemast probleemi: võõras olemist. Kui valgus hääbub mahajäetud hotelli juures, plahvatab öösel vägivald.
Papamichael, keda toetavad väga andekad uued näitlejad (eriti Elensio ja Nimi Nebieridze), särab vastutustundliku, õiglase ja mõtleva režissöörina, kes sukeldub sügavale inimhinge. See nutikas žanrifilm kannab suurte meistriteoste traditsioone ja leiab kindlasti koha maailma kino tähtteoste hulgas.
Vaata treilerit:
Sallivuse õppetunnid
Kümme ebamugavat õppetundi väikeses Ukraina korteris. Õpetaja Nadia käivitab ELi rahastatava LGBT+ programmi. Tüüpiliselt sallimatu perekond otsustab kõhklevalt osaleda, et ahvatlevat osalushüvitist saada. Nende ülesanne on veeta 24 alkoholivaba päeva koos Vasõliga, kes on gei, kuid võib olla ka parim sõber, ammu unustatud sugulane, hea terapeut, tähelepanelik sotsiaaltöötaja või torumehest fotograaf. Õllearmastajast mehaanik Zenõk, loomata jäänud teatri näitlejanna Diana ja kannatamatult agressiivne Denõs taltsutavad oma vihkamist ja kadedust. Lõbusate mängude kaudu õpitakse homofoobia, võrdsuse, empaatia, soolise diskrimineerimise ja eneseteostuse kohta.
Anekdootlike sketšide provokatiivselt irooniline mosaiik moodustab järk-järgult katkematu musta huumori, õrnuse ja teravmeelse sarkasmi labürindi.
Vaata treilerit:
Kirjanik
Pärast 14 aastat kestnud abielu läheb lahutatud IT-insener Dima New Yorki tööintervjuule ja kohtub seal emigreerunud Leedu kirjaniku Kostasega. Nad olid sõbrad, kui teenisid Nõukogude sõjaväes kauges Stavropolis. Kuid nad pole rääkinud 30 aastat pärast seda, kui Kostas otsustas Ameerikas õnne proovida. Nüüd soovib Dima avaldada arvamust Kostase ajaloolise raamatu „1990“ kohta. Spontaanne otsus teha koos veganborši toob kaasa vestluse vaid ühe reegliga – sarkasm pole lubatud!
Geist režissöör Romas Zabarauskas käsitleb paljusid filosoofilisi teemasid, nagu Nõukogude režiimi põhjustatud vaimse tervise traumad, kapitalismi ja kommunismi erinevused, identiteet ja pärand, intellektuaalne kolonialism ja homofoobia. Ta seab julgelt kahtluse alla, kas okupandid saavad oma kultuuri tähistada või teevad nende kuriteod selle olematuks.
Vaata treilerit:
Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 3.–19. novembrini.
Foto: kaader filmist Kuninganna Gena, PÖFF