Soovitame lugeda äsja ilmunud põnevat ja emotsionaalselt pingelist romaani “Ta ei teinud seda”, mis räägib armumisest, segastest tunnetest, kiusamisest, süütundest ja salapärasest tütarlapse hukkumisest ning tõe välja selgitamisest.
Tegemist on põnevikuga noortele, mis käsitleb mitmeid tõsiseid probleeme ja on veidi ka krimihõnguline, kirjeldab raamatu autor Ketlin Priilinn.
Romaani peategelaseks on 15-aastane Lilli, kes ühel päeval kuuleb koolis kohutavat uudist – tema paralleelklassist on üks tüdruk, Patricia, katuselt surnuks kukkunud. Kõik on veendunud, et tegu oli enesetapuga, sest Patriciat kiusati koolis. Aga Lilli ei suuda seda uskuda. Olles alles paari päeva eest Patriciaga juttu rääkinud, on ta päris kindel, et tüdruk ei oleks midagi sellist teinud. Lilli tunneb end süüdlasena, et kiusamisse varem piisavalt ei sekkunud. Ta otsustab tõe välja selgitada ja õigluse jalule seada.
Patricia surmajuhtumi uurimise taustal püüab Lilli ka aru saada, kuidas on võimalik, et ta on armunud tüdrukusse? Kas ja kuidas oma tundeid sellele tüdrukule, Sofiele, välja näidata? Ja mida küll võib öelda Lilli konservatiivsete vaadetega ema, kui ta peaks sellest teada saama?
“Ja siis tõmbasin hinge ning otsustasin, et tulgu, mis tuleb, aga ma olen aus. “Tüdrukuid ei ole ka olnud. Seni.”
Sofie vaatas mind nüüd ilmse huviga. “See tähendab, et sulle meeldivadki tüdrukud?”
“Ma.. üsna hiljaaegu avastasin, et vist nii on jah.” Püha müristus, kas ma tõesti ütlesin selle talle välja? Ja veel temale? Juhtus see kõik tõesti päriselt?
Noorteromaan “Ta ei teinud seda” on kirjutatud hästi haaravalt, kus paralleerselt hargneb kaks pingelist lugu. Seal on salapära, romantikat ja palju emotsioone. Seni tundmata tundeid, millega omamoodi tuleb hakkama saada, kuid mida õnneks on võimalik ka teistega jagada.
Käsitluse all on noortele olulised teemad, mida autor on ilmekalt raamatus välja toonud noorte endi mõtete ja karakterite läbi.
Millest on Sinu raamat inspireeritud, Ketlin?
Mind inspireerivad eelkõige krimiautorid, keda ma palju loen, peamiselt Skandinaavia autorid. Üheks näiteks võiks tuua Camilla Läckbergi, kelle teostes on väga oluline roll karakteritel, isegi kõrvaltegelased on tal alati väga hästi välja arendatud ja mõjuvad nii-öelda päris inimestena. Olen püüdnud temast eeskuju võtta.
Püüan ka leida selliseid teemasid, mida eesti autorite teostes ei ole palju puudutatud, aga mis on olulised ja võiksid mingeid inimgruppe kõnetada. LGBT inimeste elust ja probleemidest ei ole Eestis minu meelest väga palju kirjutatud.
Ketlin Priilinn on ka varem kirjutanud LGBT teemadel. Näiteks 2010. aasta noorsooromaanivõistlusel sai 2. koha tema romaan “Sefiirist loss”, kus oli teemaks geinoormehe traagiliselt lõppenud kiusamine koolis. Samuti on tema Rebecca Lindebergi krimisarjas oluline koht uurija Maria ja tema elukaaslase Sigridi armastuse lool.