Intervjuu: Su/mi – läbi ja lõhki LGBT+ kogukonna bänd

Vikervaatel oli eksklusiivne võimalus teha intervjuu muusikataevasse tõusva tähega, meie kogukonna bändiga su/mi, kes vabalt võib varsti olla ka Billboardi edetabelis, sest nad on lihtsalt nii head!

Kuidas sündis bänd su/mi?

Eke Allikvere: Enne su/mit oli meil Janiga bänd nimega Sleeping Youth. Kui see laiali läks, teadsin, et sujuv koostöö Janiga on midagi erilist, ja ma tahtsin temaga kindlasti muusikat edasi teha. Teadsin, et suurepäraselt sujuks koostöö ka Frediga, kellel on alati elav fantaasia ja põnevad ideed. Meid edasiviiv jõud on meie mänedžer Elli, kes on meid tagant utsitanud, et me ikkagi selle bändi kokku ajaks. Niimoodi see bänd kokku sai, igaühel on omad tugevused ja minu arvates moodustame täiuslikult ebatäiusliku sümbioosi.

Jan Kuusemets: Kuna juba eelmises bändis sujus meie koostöö Ekega imeliselt, siis selle lagunedes oli üsna loomulik, et vähemalt mina ja Eke jääme koos muusikat tegema. Kuna Fred on mu parim sõber ja korterikaaslane ning see on vähemalt sõprade vahel juba ammu teada, et Fred oskab sõnadega puhast maagiat teha, siis nii minu kui ka Eke vaimustus Fredi loomingust tegi tema valimise meie sõnade kirjutajaks eriti lihtsaks. Elli on alati olnud meie suurim toetaja ja tahtnud aidata meid nii palju, kui vähegi suudab, ning kui ta pakkus ennast täitma meie mänedžeri rolli, siis me olimegi leidnud oma valitud perele viimase liikme.

Frederik Welk: Su/mi sündis minu arvates ääretult loomulikult. Eke ja Jani koostöö läks sujuvalt, kuna nad töötasid koos hästi ning neil oli sarnane muusikatunnetus. See, et mina siia sattusin, tuli vist lihtsalt sellest, et ma armastan kõike, mida nad teevad, ning täiesti juhtumisi kirjutan vahel sõnu, mis kõlavad ilusalt ja kurvalt.

Mida bändi nimi tähendab?

Frederik Welk: Idee sai alguse sellest, et ma tahtsin kuidagi siduda number kolme meie nimega, kuna meid on kolm ja Jani ja Eke nimedes on kolm tähte, lisaks raamat, mida ma just äsja lugenud olin, kajastas head ideed, et kolm on seltskonna jaoks täiuslik.

Eke Allikvere : Mõnda aega takistas meid loominguga välja tulemast lihtsalt see, et meil ei olnud nime. Meeleheites hakkasime Vikipeediast vaatama, kuidas on number kolm erinevates keeltes, ja sealt jäi meile silma mingreeliakeelne kolm – sumi (tähestik teine, kuid hääldus “sumi”). Kõigile kohe meeldis see kõla. Mul on hea meel, et leidsime selle, sest minu jaoks õhkab see nimi mingit armsat ja sooja energiat, mis täpselt sobib meile.

Frederik Welk: “Su/mi” annab minu jaoks väga hästi edasi meid ja meie suhet üksteisega. See on täpselt sama armas ja lihtne nagu meie hoolimine üksteise vastu. Kuigi me olime põhimõtteliselt aasta nimeta ja nime leidmine tundus nagu asi, millega me kunagi hakkama ei saa, siis hetkel, mil sõna “sumi” ruumis kõlas, me teadsime, et see on see õige. Ma leian, et see on üks säärastest nimedest, et igaühe jaoks saab see tähendada midagi erinevat.

Jan Kuusemets: Meie jaoks tähendab sumi perekonda.

Bänd su/mi, foto: Elias Kuulmann

Millest on teie looming inspireeritud?

Frederik Welk: Enda loominguks pean pelgalt sõnu ning need on inspireeritud elust enesest. Kunagi nooremana, kui luulega tutvust tegin, sai see kähku viisiks, kuidas tundeid ja elu keerdkäike analüüsida ja läbi töötada. Vahel aitavad need üldse selgusele jõuda, mis tunded need on. Eriti inspireerivaks osutuvad suured ja tugevad tunded, mis matavad kõik, ja ainus viis, kuidas jälle vabamalt hingata saab, on kõik lihtsalt ühe joana kirja panna. Nendest tulevad tavaliselt parimad sõnad.

Eke Allikvere: Minul on nii, et ma suudan muusikat produtseerida vaid rõõmsas meeleolus, aga sõnu ja meloodiaid suudan kirjutada ainult siis, kui mul on mingi väga raske emotsioon, kurbus või valu. Seega need laulud, mis minust on alguse saanud, on võtnud inspiratsiooni mingist halvast sündmusest, aga see ei tähenda, et edasises protsessis jääb see laul masendusehunnikuks. See ongi nagu teraapia – oma tunded laulu pannes oskan neid paremini läbi töötada ja oma vigadest õppida. Lisaks võibolla keegi, kes laulu kuulab, saab sellest tuge, kui näeb, kuidas me oleme pannud need kogemused võimestavasse vormi.

Jan Kuusemets: Meie looming on inspireeritud kõigest. Kõige rõõmsamatest emotsioonidest kõige kurvemateni, maitseainete riiulitest võõraste inimeste akendel kuni ookeanipõhjani välja ning selle kõige toob ilusti kokku iseenda vastu ausaks jäämine ning uhkusega iseendaks olemine.

Millist sõnumit kannab teie esimene singel?

Frederik Welk: “I Know” tähendus on minu jaoks läbi aja muutunud, hetkel räägib ta eneseleidmisest ja -aktsepteerimisest. Sellest, et on täiesti okei olla “üksinda” vana ja hall ja nautida elu, olla õnnelik ja armastatud. Sellest, et armastus ei tähenda tingimata ühiskonna mõistet armastusest. Armastus võib olla kodu inimeses, ükskõik kuhu teed teid ka ei viiks. Kuigi laul on kirjutatud eelkõige aseksuaalsuse perspektiivi silmas pidades, siis see ei tähenda, et ka teised ei võiks seda kuulata, leida end selles ja tunda end seeläbi paremini. “I Know” paneb mind tahtma tantsida ja hüpata rõõmust ja ma loodan, et ta teeb seda ka teiste kuulajatega.

Millised on teie plaanid?

Jan Kuusemets: Plaan on teha koos muusikat ja tunda sellest rõõmu, nautida igat hetke ning igat nooti ja lasta ka teistel kuulata ja nautida ning ehk isegi samastuda meie loominguga. Muusikaga tahame rääkida teemadest, millest tavaliselt palju ei räägita, ja pakkuda turvalist kohta kõigile, kes seda vajavad, ning luua üks väga väga suur pere.

Eke Allikvere: Ma tahan lihtsalt koos selle pundiga kasvada, anda palju muusikat ja muusikavideoid välja, teha koostööd teiste queer artistidega Eestis. Väga põnevil olen meie uute singlite osas ja sellel aastal on oodata ka meie esimest eestikeelset EPd.

Mida võiksid lugejad veel teie kohta teada?

Frederik Welk: Me soovime vabadust ja uhkust igale indiviidile ning mõnes mõttes on mingi osa meie muusikast ka selline, mis loodetavasti paneb kedagi tundma ennast uhkena. Seksuaal- ja soovähemuste õigused on õigused, mille eest me seisame, kuid eelkõige on nende eest seismine lihtsalt iseendaks jäämine ja endal eksisteerida lubamine ja julgemine. Me ise läbi ja lõhki oleme osa LGBT+-kogukonnast ja kõik kanname erinevaid identiteete, seega on LGBT-õiguste eest võitlemine võitlus selle eest, et me saaksime olla.

Mina isiklikult tahaks kuulda ja näha rohkem oma identiteetide esindamist. Kui veel ei eksisteeri teost, mis kirjeldaks sinu kogemusi ja sa vajad seda, siis tuleb käised üles keerata ja seda ise teha. Ja just seda me ka teeme – kirjutame laule, mida me vajame, aga mida veel ei ole.

Täna avaldas su/mi oma Youtube’i kanalil “I Know” akustilise versiooni ja juba 25. veebruaril on oodata nende järgmist singlit, mille sõnum on suunatud trans kogukonnale ja nende juriidilisele tunnustamisele. Su/mi tegemistega saab kursis olla Instagramis, Facebookis, Youtube’is, TikTokis ja Spotifys.

Kuula “I Know” akustilist versioni siin:

Fotod: Elias Kuulmann

Skip to content