Huanyu on 30ndates eluaastates transsooline naine, kellelt nõutakse soo-operatsioonile pääsemiseks isa luba. Kindlameelse katoliiklasena näeb isa Jianguo aga lapse soovi haiguse ja patuna.
Mõistmiseni peavad jõudma nii Hiina ühiskonnas tõrjutud Huanyu kui tema isa, kes tunneb end rebituna vanemliku armastuse ja usukohustuste vahel. Režissöör Zhang Wei mängufilm „Ribi” (2018) põhineb tõestisündinud lool noorest transnaisest, kes kasvas üles Zheijangis kristlikus kogukonnas.
Tegu on esimese Hiina täispika filmiga transsoolistest inimestest, mis pääses läbi valitsuse tsensuurist, kusjuures enne loa saamist pidi režissöör teosest välja lõikama ligi 40 minutit materjali.Režissöör Zhang Wei, kes alustas filmide tegemist pärast karjääri eduka ettevõtjana, on tuntud marginaliseeritud inimeste tõetruude lugude jutustajana. Tallinnas toimus filmi Euroopa esilinastus 2018. aastal Pimedate Ööde filmifestivalil.
Filmile eelneb eelsalvestatud mini-loeng Hongwei Bao poolt, kes on Nottinghami ülikooli meediauuringute dotsent. Loeng keskendub transsoolise visuaalkultuuri ja kino ajaloole Hiinas, transsooliste õigustele Hiinas ning filmi „Ribi” taustale. Hongwei on osa võtnud panelistina LGBT+ teemalisest festivalist nagu Beijing Queer Film Festival ja korraldanud Transnational Radical Film konverentsi.
„Ribi” jõuab vaatajate ette kolmapäeval, 25. oktoobril kell 18:30 Eesti Filmimuuseumis Maarjamäe lossipargis (Pirita tee 56).
Hiinakeelne film linastub eesti, vene ja inglise subtiitritega. Piletid hinnaga 8 ja 6 eurot on saadaval Eesti Filmimuusemi koduleheküljelt.
Vaata treilerit:
Piletid: https://www.ajaloomuuseum.ee/kulastamine/uritused/lgbt-filmiklubi-ribi
Eesti Filmimuuseumi LGBT+ filmiklubi programm on sündinud kultuuriprojektiga Q-Space, kes pälvis 2023. aastal kultuurivaldkonnas Vikerkaarekangelase tiitli.