Eestisse jõuab esimest korda Järvamaalt pärit baltisaksa kunstniku Elisàr von Kupfferi pildilooming

Alates reedest, 22. märtsist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“.

Esimest korda jõuab Eestisse Järvamaalt pärit baltisaksa kunstniku, kirjaniku ja mõtleja Elisàr von Kupfferi (1872–1942) pildilooming, mis pakub haruldast sissevaadet 20. sajandi alguse ühiskondlikesse raputustesse ja religioossetesse utoopiatesse, kunstniku lapsepõlve Eestimaal ja homoerootilisse omailma. Kupfferi maalid on näitusel dialoogis nüüdiskunstniku Jaanus Samma (snd 1982) teostega, mis uurivad eesti talupoegade seksuaalsust. Näituse kuraatorid on Andreas Kalkun, Kadi Polli ja Hannes Vinnal.

Laupäeval, 23. märtsil toimub näituse avaprogramm, mille raames toimuvad järgmised üritused: 

  • Kell 1214 Arutelu-töötuba „Takunöörist installatsiooni punumine“, Karl Joonas Alamaa. Eesti keeles

Osalemine eelostetud muuseumipiletiga. NB! Piletiga saab osaleda kõigil avaprogrammi üritustel ja külastada kõiki Kumu näitusi!

Ürituse käigus avab Karl Joonas Alamaa näitusega seotud loomingu tagamaid ning koostöös osalejatega valmistatakse tekstiilinstallatsioon, mis kuulub näituse koosseisu. Teos, mis on punutud lihtsast ja maalähedasest takunöörist astub dialoogi Elisàr von Kupfferi aristokraatliku ja teatraalse loominguga ning jagab selle kerget mängulisust maailmaga, mis jääb väljapoole baltisaksa privileegi ahtat ringi. Töötoas osalejatega koostöös punutakse valmis installatsiooni viimane osa, mis annab võimaluse lihtsaid ning kättesaadavaid töövahendeid ja -võtteid kasutades panustada kunstiteose valmimisse.

  • Kell 14 Näitusetuur kuraatorite Hannes Vinnali ja Andreas Kalkuni ning kunstniku Jaanus Sammaga. Eesti keeles.* 

Näitus toob kokku baltisaksa taustaga Elisàr von Kupfferi (1872–1942) ja eesti kunstniku Jaanus Samma (snd 1982) loomingu. Kui Elisàr von Kupfferi loomingus tõusevad esile romantilised vaated hääbuvale seisusühiskonnale, siis Jaanus Samma nüüdiskunstnikuna tegutseb märksa egalitaarsemas keskkonnas. Millised olid Kupfferi tähenduste ruumi piirid ning milliseid keelelisi, ruumilisi ja klassikuuluvuslikke tähendusi pakuvad välja Samma teosed?

  • Kell 16 Vestlus „Eesti kväärkunstiajalugu 19. sajandist tänapäevani“, kus osalevad üks näituse kuraatoritest Andreas Kalkun, kunstnik Jaanus Samma ja kunstiteadlane Rebeka Põldsam. Vestlust modereerib Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudi direktor Uku Lember. Eesti keeles.*

Vestlusel luuakse ajasild mineviku ja tänapäeva vahele ning tuuakse Elisàr von Kupfferi ja Jaanus Samma teoste juurde näiteid Eesti ajaloolise fookusega LGBT-uuringutest. Vestlusringis osalejad asetavad näituse teemad laiemasse kunstiajaloo, kvääruuringute ja kväärimise (ingl queering) konteksti. 

*Näitusetuuril ja vestlusel osalemine muuseumipiletiga, mille saab soetada samal päeval kohapealt.

Täpsemat infot näituse avaprogrammi kohta leiate Facebookis siin ning Kumu koduleheküljel siin. 

Skip to content