Kaja Kallas: Riik ei pea takistama inimeste soovi üksteist armastada ja koos elada

Peaministri kandidaat Kaja Kallas pidas Riigikogus kõne Eesti Reformierakonna, erakonna Eesti200 ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna koalitsiooni valitsuse moodustamise kohta.

Avaldame kõne osa, mis puudutab abieluvõrdsust ja kooseluseadust.

Veel üks asi, millega see koalitsioon tegeleb ja millest tahan kõneleda, on väärtusküsimused.

Me oleme edukas läänelik riik ja me tahame kuuluda Põhjamaisesse väärtusruumi. See tähendab ka vähemuste õiguste austamist võrdsel tasemel kõigi teiste ühiskonnaliikmetega.

Uskuge mind, kuigi käib sõda ja ajad on rasked, käib elu edasi. Inimesed kohtuvad, armuvad, kolivad kokku – vahel ka lahku – ja inimesed abielluvad.

Loodav koalitsioon on otsustanud muuta kehtivat perekonnaseadust nii, et see võrdsustaks seaduse silmis kõik inimesed. Ma räägin loomulikult abieluvõrdsusest.

Lisaks sellele oleme otsustanud õiendada ära ühe vana võla ja kehtestada kooseluseaduse rakendusaktid. Seeläbi saab kooseluseadus lõpuks ometi selleks, milleks ta algusest peale mõeldud oli – sooneutraalseks kooselu reguleerimise aktiks.

Mitteabieluline kooselu on sooneutraalselt juba ammu reguleeritud Põhjamaades, seda kasvõi seepärast, et nii Eestis kui ülejäänud Põhjamaades sünnib suurem osa lapsi väljaspool abielu. Paljud inimesed eelistavad tänapäeval mitte abielluda, aga riigipoolset õiguslikku kaitset vajavad tegelikult kõikides kooseluvormides elavad inimesed sõltumata oma soost, nahavärvist, rahvusest või religioonist.

Riik ei pea takistama inimeste soovi üksteist armastada ja koos elada, riik peab vajadusel toetama inimesi juriidilise raamistikuga.

Sellega tõmbame loodetavasti joone alla juba aastaid kestnud punnseisule, mis on täiesti asjatult lõhestanud meie ühiskonda.

Ma loodan südamest, et riigikogu toetab meie initsiatiivi nendes küsimustes üksmeelselt.

Loe täispikka peaministri kandidaat Kaja Kallase kõne valitsuse moodustamise kohta

Skip to content