Täna algas Riias “Baltic Pride 2024” nädal

6.-15. juunini toimub Riias Baltikumi suurim inimõiguste üritus – “Baltic Pride 2024”. Ürituse korraldajad pakuvad laia ürituste programmi, mis tõstavad päevakorda inimõiguste, mitmekesisuse ja kogukonna kaasamise, ettevõtluse ja ühiskonna kaasamise küsimused laiemalt, ütlevad “Baltic Pride 2024” kaasesimehed Kaspars Zālītis ja Kristīne Garina.

“Baltic Pride 2024” erikülalisena tuleb Riiga Oslo linnapea Anne Lindboe, kes osaleb erinevatel inimõigustega seotud pride’i üritustel, samuti kohtub vabaühenduste esindajate ja ametnikega.

  Rahvusvaheline Pride kuu algab 1. juunil – kuul, mil LGBTQ inimeste õigused, mitmekesisus ja kaasatus tõstetakse maailmas eriti esile. 6.-15. juunini toimuva “Baltic Pride 2024” raames toimub üle 70 ürituse, sealhulgas mitmekesisuse ja kaasamise foorum, mitmekesisuse auhindade üleandmine, harivad arutelud LGBTQ teemadel, etendused, loov töötoad, queer filmipäevad, näitused ja muud olulised sündmused.

  “Baltic Pride”i kohtumiste ja ürituste keskseks kohaks saab Pride’i maja, mis pärast kaheaastast pausi naaseb Kanėpe kultuurikeskusesse. Pride’i maja avatakse 6. juunil piduliku Pride’i lipu heiskamisega.

  Kogu “Baltic Pride 2024” programm on saadaval siin.

  “Baltic Pride 2024” haripunktis, laupäeval, 15. juunil toimub traditsiooniline Pride’i marss, millest võtab osa mitu tuhat osalejat, sealhulgas kümneid organisatsioone ja ettevõtteid üle Baltikumi. Sel aastal on “Baltic Pride”i marsi peamine motiiv tähistada partnerlussuhete regulatsiooni kehtestamist Lätis, mis hakkab kehtima selle aasta 1. juulil ja võimaldab kõigil paaridel registreerida oma partnerlus.

  “Baltic Pride” on Baltikumi LGBTQ kogukonna ühtsuse sümbol Kuigi inimõiguste olukord igas Balti riigis on erinev, on meie jaoks väga oluline olla koos ja rääkida ühtsest seisukohast inimõiguste küsimustes. Eriti selles ebakindlas geopoliitilises olukorras, kus inimõiguste teemad on vähem arutletud, kuid need on iga demokraatliku riigi nurgakiviks NATO ja Euroopa Liidu piiril, kuid see on ka koht, kust idapiiril algab demokraatia ja inimõiguste austamine,“ ütleb „Baltic Pride 2024“ kaasesimees Kaspars Zālītis.

  Marsil osaleda soovivatel isikutel ei ole registreerimine vajalik. Kõik on teretulnud.

  Sel aastal tähistatakse Pride’i kuud esmakordselt ka väljaspool Riiat – 1. juunil kell 19.00 toimub Cēsises ruumis Mākslas üritus “Õitsev Cēsis”.

  “Baltic Pride” on Baltikumi suurim inimõiguste üritus, mis toimub alates 2009. aastast igal aastal ühes kolmest Balti riigi pealinnast – Riias, Vilniuses või Tallinnas.

  “Baltic Pride 2024” moto “Kuni oleme kõik võrdsed” kätkeb endas Pride’i põhiväärtusi – võrdsed õigused ja võimalused kõigile. Ka sel aastal on Pride’i suhtluse keskuseks lilled, mis sümboliseerivad mitmekesisuse võlu nii looduses kui ka meid ümbritsevates inimestes. “Baltic Pride” kutsub Riiat õitsema kui kaasavat ja julget Balti keskust.

  Riga Pride 2023 Foto: Jānis Škapars/TVNET

  Skip to content