Täna läheb käiku abielureferendumi ärahoidmise plaan ehk Reformierakond ja Sotsiaaldemokraadid esitavad abielureferendumi eelnõule 9300 muudatusettepanekut.
Sotsiaaldemokraadid ootavad, et valitsusliit loobub abielureferendumi plaanist ja võtab riigikogu päevakorrast maha referendumi korraldamise otsuse eelnõu.
„Meie kindel siht on jätta ära referendum, mille vastu on Turu-Uuringute ASi hiljutise uuringu andmetel 58 protsenti Eesti inimestest. Sotsiaaldemokraatide ettepanek koalitsioonile on referendumieelnõu mitte edasi menetleda. Aga selle kindlustamiseks, et referendumit ei toimuks, esitame me eelnõule tuhandeid muudatusettepanekuid. Eesmärgiks ei ole aja kulutamine ega nende ettepanekute läbi hääletamine, eesmärgiks on seisata plaan, mis lõhestab rahvast ja toob niigi keerulisel ajal ühiskonda uusi pingeid,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar.
Obstruktsioon on Saare sõnul parlamentaarses demokraatias opositsiooni tööriist, mida saab otsustavatel ja ühiskonna jaoks murdelistel hetkedel ühiskonna hüvanguks kasutada.
„Referendumi ärajäämine kingib valdavale osale Eesti inimestest meelerahu ja tagab paremad võimalused keskenduda kriitiliste probleemide lahendamisele. Ei maksa unustada, et võitlus pandeemiaga on lähikuudel jõudmas otsustavasse faasi. Sel ajal on ühiskonna polariseerimine eriti tagurlik,“ lausus Saar.
Tema kinnitusel tähendaks referendumi tulek ka laiaulatuslikku kampaaniat, mille käigus külvatatakse viha ja sallimatust vähemuste suunas ning tehakse haiget tuhandetele inimestele.
„Tahan tänada kõiki neid, kes tulid sotsiaaldemokraatidele muudatusettepanekute tegemisel appi ja keda motiveeris soov see referendum peatada. Inimesed pakkusid alates novembrist välja omi küsimusi, millest väga paljud jõudsid muudatusettepanekute tabelisse,“ sõnas Saar.
Sotsiaaldemokraadid esitavad täna oma 5800 muudatusettepanekut põhiseaduskomisjonile.
Reformierakond annab üle 3500 muudatusettepanekut rahvahääletuse eelnõule.
“Ettepanekuid on palju, sest meie eesmärk on see rahvahääletus ära hoida, kuna planeeritav rahvahääletus on korraga mõttetu, naeruväärne ja julm. Meie kõige olulisem ettepanek on see jama lihtsalt ära jätta. Aga kuna seda koalitsioon ilmselt toetada ei julge, tegime muudatusettepanekuid rohkem,” sõnas Reformierakonna esimees Kaja Kallas.
Otsustasime, et iga Reformierakonna saadik mõtleb 100 küsimust, mida rahvalt küsida võiks. Mõni läks hoogu ja kirjutas rohkem, teise mõte jäi pidama vähemate küsimuste juures, aga siiski kokku tuli ligikaudu 3500 muudatusettepanekut.
Saadikud lähenesid sellele väga erinevalt. Kes võttis ette mõne seaduse, mille kohta võiks küsida, kes lähenes asjale läbi huumoriprisma, kes mõtles riigielu küsimuste peale, mida inimestelt küsida võiks. Muudatused on allkirjastatud erinevate saadikute poolt, et mitte võimaldada nende ühte punti sidumist koalitsiooni poolt. Samuti on muudatusettepanekute esitajad palunud enese ära kuulamist komisjonis enne muudatusettepaneku hääletamist. Riigikogu kodu- ja töökorraseadus § 100 ütleb, et komisjon peab muudatusettepaneku esitaja ära kuulama, kui ta soovi avaldab. Meie saadikud on valmis oma ettepanekuid põhjalikult selgitama. Me oleme valmis selleks, et koalitsioon võib proovida reegleid rikkudes rahvahääletuse eelnõud läbi suruda. Aga me oleme nendeks võitlusteks valmis.
“Kõigi nende küsimuste mõte on blokeerida abielureferendum ning anda Keskerakonnale ja Isamaale väärikas võimalus tulla välja poliitilisest ummikust, kuhu nad EKRE nõudmistele alludes end mänginud on. Täna ei ole aeg ega koht mängida poliitilisi mänge perekonnaseaduse tähenduse üle. Meie arvates on vale ajada keset koroonakriisi ühiskonda tülli ja viia tähelepanu Eesti päris muredelt EKRE provokatsioonile,” lisas Kallas.
Miks me oleme praegusel kujul abieluteemalise rahvahääletuse vastu? Aga sellepärast, et meie arvates on vale panna rahvahääletusele küsimusi, mis toovad reaalseid tagajärgi ainult vähemustele. EKRE on selgelt öelnud, et „jah“ vastuse saamise korral, kavatsevad nad minna tühistama kooseluseadust. Oleme korduvalt näinud, kuidas Isamaa ja Keskerakond on EKRE-le teinud täiesti sõgedaid järeleandmisi. Loodan, et nüüd kasutavad Keskerakond ja Isamaa meie poolt pakutud viisakat võimalust rahvahääletuse ära jätmiseks.
Viimasel põhiseaduskomisjoni istungil toetasid rahvahääletuse eelnõu teisele lugemisele saatmist Riigikogu 2021. aasta kõige esimese istungi kõige esimese teemana Keskerakonna ja Isamaa saadikud, kes palusid ära märkida, et seda tingimusel, et muudatusettepanekute menetlemine toimub Riigikogu kodu- ja töökorra seaduses ettenähtud korras. Samuti on Keskerakonna ja Isamaa saadikud andnud mõista, et nad ei ole nõus Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmisega selliselt, et opositsioonist saaks lihtsalt üle rullida. Loodame, et nende sõna peab.