Baltic Pride´i ajalugu Eestis

Baltic Pride on 2009. aastast toimuv iga-aastane LGBT+ kultuurifestival, mis toimub kordamööda Baltimaade pealinnades: Tallinnas, Riias ja Vilniuses. Baltic Pride on Eestis aset leidnud aastatel 2011, 2014, 2017 ja 2020.

Eestis toimus 2003. aastal esimene organiseeritud LGBT üritustesari, kui kahel päeval toimus luuletuste lugemine, filmide näitamine, pidu ning oli avatud mikrofon. 12.–15. augustil 2004 toimus LGBT kultuuriürituste sari Baltic Pride Tallinn. Eesti esimese LGBT kultuurinädala raames toimus Tallinna kesklinnas Eesti ja kogu Baltikumi esimene LGBT-paraad Moonbow Pride. Rahumeelselt kulgenud rongkäigust võttis osa hinnanguliselt 200 inimest. Kui 2005. aasta paraad kulges ilma eriliste vahejuhtumiteta, siis 2006. aastal hilines rongkäigu algus pommiähvarduste tõttu ning umbes 5 inimest said paraadil osalemisel tõsisemaid vigastusi.LGBT kultuurinädalad koos paraadiga toimusid 2004–2007. Eelkõige turvakaalutlustel katkes paraadide traditsioon 2007. aastal.

2008. aastal otsustasid Baltikumi LGBT organisatsioonide esindajad ühiselt Siguldas, et edaspidi hakatakse koos korraldama ühist Baltic Pride’i festivali.

16.–17. mail 2009 toimus Riias esimene Baltic Pride’i festival, mille raames toimusid kahe päeva jooksul töötoad, poliitilised debatid ja filmilinastused. Festivali kavas olnud LGBT paraad toimus Riia kesklinnas asuval Vērmanese pargis. Rongkäigul osales umbes 600 inimest.

Esimene Baltic Pride nime kandev festival toimus Eestis 2011. aastal. 6.–11. juunil toimus Baltic Pride’i pidustuste raames Tallinnas Oma Maailma Avardamise Festival (OMA festival). Festivali kavas oli LGBT filmiprogramm, kontserdid, näitused, õpitoad, peod ja spordisündmused. Samuti toimus konverents “Erinevus rikastab”, mis keskendus eri vanuses seksuaalvähemustele. Nädala lõpetas Rotermanni kvartalis toimunud vabaõhukontsert, kus teiste seas esinesid Ithaka Maria, ansambel Laine, Sofia Rubina ja Jana Kask.

Festivalile avaldasid ühispöördumises toetust mitme Euroopa riigi suursaatkonnad Eestis. Oma ametliku seisukoha avaldas ka Eesti katoliku kirik.

Järgmine Baltic Pride toimus Eestis 2014. aastal. 2.–8. juulil toimus Tallinnas ja Tartus Baltic Pride’i pidustuste raames OMA festival. Festivali teemaks oli “Astu Välja!” ning tunnuslauseks “Ma astun välja enda õiguse eest olla mina ise, ma astun välja oma perekonna ja sõprade õiguse eest olla need, kes nad on”. Igale päevale oli määratud kindel teema: lood, tervis, poliitika, identiteedid, välja astumine ning perekond. Festivali raames toimusid etendused, töötoad, arutelud, lugemisgrupid, näitused. Kinos Artis toimus filminädal “Erinevus rikastab”.OMA festivali kulminatsiooniks oli Sõpruse kino esisel platsil toimunud vabaõhukontsert “Astu välja!”, kus teiste seas astusid üles Jana Kask, Vaiko Eplik ja Eliit, Kaire Vilgats ja Lauri Liiv.

Aastal 2017 toimus Baltic Pride taas Eestis. 6.–9. juulil Tallinnas toimunud festivali teemaks oli “Koos”. Korraldajate sõnul polnud see “vaid vihje kooseluseadusele. “Koos” tähistab ka koos olemist ja koos tegutsemist, aga ka koos kasvamist ja koos vananemist.” Festivali kavas olid konverents “LGBT+ kogukond: koos minevikus, olevikus ja tulevikus”, samast soost perede piknik, Tallinna linna ekskursioon läbi LGBT+ ajaloo, Geikristlaste Kogu avatud uste päev ning kunstnik Anna-Stina Treumundi mälestusüritus. Lisaks toimusid mitmed töötoad, näitused, peod ja maailmakino linastused. 

Festivali raames toimus 10 aasta järel Eestis taas LGBT-paraad, kust võttis osa umbes 1800 inimest. Tallinna vanalinnas kulgenud paraad toimus ilma märkimisväärsete vahejuhtumiteta. Pärast rongkäiku toimus Sõpruse kino esisel väljakul vabaõhukontsert. Kontserdil esinesid teiste seas Sofia Rubina ja ansambel Laine.

Festivalile avaldasid ühispöördumises toetust mitme riigi suursaatkonnad Eestis, Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Euroopa Parlamendi Infobüroo, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ning Eesti välisministeerium. 

2020. aastal Tallinnas toimuma pidanud Baltic Pride jäi koroonaviiruse ja eriolukorra tõttu planeeritud kujul ära, kuid selle asemel toimus peamiselt veebipõhine Baltic Pride 2020: The Safe and Special Edition koos mõne füüsilise üritusega. Koostöös Rhythms of Resistance trummigrupi ja vabatahtlikega toimus ka tänava aktsioon, millega pride-marsi ärajäämisest hoolimata kogukond nähtavaks ja kuuldavaks tehti.

Ühispöördumises avaldasid toetust Austria, Austraalia, Belgia, Brasiilia, Ühendkuningriigi, Kanada, Taani, Soome,  Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Hollandi, Islandi, Iirimaa, Itaalia, Läti, Mehhiko, Uus-Meremaa, Norra,  Hispaania, Rootsi, Ameerika Ühendriikide suursaatkonnad Eestis ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis.

Tänavu toimub Baltic Pride taas Eestis, 6. – 11.06.2023 Tallinnas. Pride rongkäik toimub laupäeval 10.06.2023. Baltic Pride´i seekordne loosung on “Üks kõigi ja kõik võrdsuse eest!”

Baltic Pride seisab vaba ja hooliva ühiskonna eest, kus kõigil on hea ja turvaline elada, olenemata seksuaalsusest, sooidentiteedist ja eneseväljendusest.

Pride-festivale on maailmas korraldatud ligi pool sajandit. Esialgu tähistati pride’idega Stonewalli sündmuseid, kui 1969. aastal hakkas hulk inimesi vastu politseivägivallale New Yorgi kogukonnabaaris. Hiljem on pride’ide eesmärk olnud juhtida tähelepanu probleemidele, millega eri seksuaalse ja sooidentiteediga inimesed ühiskonnas kokku puutuvad.

Allikad: Vikipeedia, Eesti LGBT Ühing

Foto: Joel Kivi, ERR (OMA Festival, 07.06.2014)

Skip to content