Eile toimus Tallinnas Eesti esimene feministlik foorum, kus võrdsete õiguste eest seisvad inimesed Eestist ja naaberriikidest tõdesid, et hoolivat ühiskonda saab ehitada vaid kõiki gruppe ära kuulates ja nendega arvestades.
Foorumi teema oli “Liikumine”, sest feministlik kogukonnaliikumine ja ühine vastupanu Ida-Euroopas kanda kinnitanud paremäärmuslikele suundumustele ja autoritaarsusele on oluliseks saanud just nüüd. Kümnes töötoas ja loengus arutas kokku 80 osalejat koos kohalike ja rahvusvaheliste mõtlejate ning aktivistidega, kuidas selliseid kogukonnaliikumisi luua.
“Foorumil jäi kõige enam kõlama see, kui oluline on teha kõiki inimest puudutavaid otsuseid teda ära kuulates ja tema öelduga arvestades. Selleks on meil vaja tugevaid liikumisi, sisukaid esindusorganisatsioone ja võimekaid eestvedajaid, kes vajaduse korral avaldaks survet, kui poliitika enam ei arvesta inimeste eri vajadustega,” rõhutas foorumi korraldaja Nele Laos.
Foorumil kõneles teiste seas vabakutseline koolitaja ja kirjutaja Erika-Evely Ee Eisen, kes selgitas seda, kui oluline on avada oma üritused ja liikumised erinevate vajadustega inimestele, ja mõelda läbi, kuidas tunneks ennast hästi näiteks puudega inimesed ja vähemustesse kuuluvad inimesed. Helsingis elav autor ja kirjanik Maryan Abdulkarim avas, kui oluline on iga liikumise sees enesekriitiliselt mõelda, kas ja keda see liikumine välja jätab.
Inimõiguste aktivist ja koolitaja Liisa Past andis eestvedamise töötoas edasi iseloomupõhise juhtimisstiili tugevusi, et vabakonda tuleks juurde uusi julgeid liidreid. Tarun Gidwani, kes on omandanud magistrikraadid Sussexi Ülikoolist ja Tartu Ülikoolist, kõneles sellest, et poliitika keskmesse tuleks tuua hoolimine ja kogukonnatunne, mitte vastandumine ja võitlemine.
Tallinna feministliku foorumi korraldas Feministeerium (MTÜ Oma Tuba). Järgmine foorum toimub kahe aasta pärast, 2021. aastal.
Foto: feministeerium.ee