18. jaanuaril esietendub Sakala 3 teatrimaja Suures saalis Helen Rekkori lavastus “Arm”. Uurisime, milline on lavastuse lugu.
Milline on lavastuse “Arm” sündimise lugu?
Eelmise aasta kevadtalvel otsustasime hea kolleeg ja sõber näitleja Silva Pijoniga, et aeg on küps uueks koostööks. Puudus küll selge idee sisu ja temaatika osas, kuid unistasime visuaalsest teatrist, kus võiks rakenduda varju-, maski- ja objektiteatri printsiibid. Kutsusime kolmandaks osapooleks Maarja Tammemägi – Silva kursaõe ja minu mitmekordse koostöö-õe. Need kaks võimsat näitlejannat olid eelnevalt minu lavastustes oma tuleristsed saanud, kuid kunagi varem polnud me kolmekesi sama kunstiteose kallal pusinud. Niisiis leppisime kokku suvise loomelaagri linnakärast eemal, Värska metsade vahel, et anda endale aega süvenenud mõtisklusteks. Tuleb rõhutada, et ühtki kokkelepet meil ainsagi teatriga ei olnud – usaldasime oma loomingulist potentsiaali ja seda, et kui sünnib tugev idee ja tugev vorm, siis tekib ka teater, kes meile käe ulatab.
Suvel saigi loomelaager teoks. Esimesel päeval skannerisime muu hulgas läbi ka Eesti valupunktid ja jõudsime tõdemusele, et kahe samast soost inimese armastusele pühendatud dramaturgiat ei ole meie teada kunagi Eesti suurtel lavadel etendatud, ehkki taasiseseisvumisest on möödunud juba üle 30 aasta. Samal õhtul sündis idee kaksikleegist – hingelepingu sõlminud naisteks kehastuvatest armastajatest, kes püüavad teineteist otsida ja leida läbi ajastute.
Millest saite nende lugude loomisel inspiratsiooni?
Hakkasime kulgema mööda lineaarset ajajoont, otsides tegelaste teele takistusi, mis esinesid nii ajastu, staatuse, ühiskondlike olude, dogmade või seadusandluse kujul. Leidsime inspiratsiooni nii eeltsivilisatsioonist, impeeriumitest, religioonist, ebausust kui ka inimeste enda sisemistest deemonitest, hirmudest ja takistustest. Missugune saatuse iroonia, kui sünnid oma kaksikleegiga absoluutsesse vastasleeri – kas sel juhul jäävad võitjaks armid või armud? Või 21. saj hakul näiteks konservatiivsesse sugukonda? See voolib su meelt ka siis kui hing kõneleb muud.
Mida võib publik teie lavastuselt oodata?
Dramaturgiliselt haaravat psühholoogilist ja visuaalset vaatemängu, mis viskub ajahüpete kaudu elegantselt ühest ajastust ja olukorrast teise, luues vaataja jaoks põneva, kontrapunktidest ja ootamatustest tulvil maailma.
Kuula Liisu laulu VAT Teatri lavastusest “Arm”.
——
“Arm” autorid: Helen Rekkor (Teatriühendus Misanzen), Maarja Tammemägi, Silva Pijon
Lavastaja: Helen Rekkor (Teatriühendus Misanzen)
Dramaturg: Mihkel Seeder
Kunstnikud: Terje Kähr, Berta Kelder
Helilooja: Villem Rootalu
Valguskunstnik: Terje Kähr
Videokunstnik: Piret Parrest
Koreograaf: Raho Aadla
Osades: Silva Pijon, Maarja Tammemäg
Piletid: https://vatteater.ee/lavastused/arm/