Eestis on aastail 1988–2021 diagnoositud HIV kokku 10 351 inimesel (neist 6911 meest ja 3440 naist, naiste osakaal 32%). HIV-i nakatumine Eestis on langustrendis, kuid on endiselt tõsine rahvatervise probleem. Eelmisel aastal diagnoositi Eestis 125 uut HIV-i juhtu.
Mida aeg edasi, seda vähem on uusi juhtumeid noorte hulgas, tõusnud on 30-39 aastaste nakatunute osakaal. Viimaste aastate statistika näitab, et HIV ei ole enam kitsa riskigrupi haigus, vaid sellesse võib nakatuda igaüks sõltumata soost, haridusest, seksuaalsest orientatsioonist.
Tervise- ja tööministri Peep Petersoni sõnul on HIV-i nakatumine on viimaste aastatega saadud kontrolli alla, HIV on taandunud krooniliseks haiguseks, mis on raviga ohjes hoitav. Ravi saajate arv on tõusutrendis, nende käsutuses on uusimad ravimid. Eestis on ravi kõigile tagatud, järjepideva ravi korral on inimese enda elukvaliteet hea ja nakkusoht teistele välditud. Ravi kõrval on sama tähtis ennetustöö, seksuaalkasvatus ja võimalikult varajane diagnoosimine. „Kahtluse korral on võimalik end testida ka anonüümselt. Lisaks on väga oluline, et indikaatorhaiguste taga tunneksid pere- ja kõik teised arstid ära HIV-i ohu ja teeksid oma patsiendile testi“, rõhutas minister Peterson.
Enamasti ei põhjusta HIV mingeid kaebusi ja see võib sageli aastaid segamatult organismis paljuneda ja tasakesi immuunsüsteemi rakke hävitada. HIV-i saab ravimitega vaos hoida ja õigeaegne haiguse avastamine ning ravi aitab säilitada väga hea elukvaliteedi aastateks. Ilma ravita võib HIV-i viimases staadiumis välja kujuneda omandatud immuunpuudulikkuse sündroom HIV tõbi ehk AIDS.
Euroopa Liidus oli Eesti uute HIVi juhtude arvu poolest 2020. aastal teist aastat järjest Malta ja Läti järel kolmandal kohal.
Tervise Arengu Instituut kutsub üles HIV-testi tegema HIV testimis- ja nõustamiskabinettides üle Eesti. Test on anonüümne ja tasuta.
Üleilmsel AIDSi vastu võitlemise päeval jagab Eesti HIV-positiivsete võrgustik ministeeriumide ühishoones temaatilisi rinnalinte, mis mälestavad lisaks AIDSile ka Covidi19 ja Ukraina sõja tõttu meie seast lahkunuid.
Minister Peep Peterson süütab koos Eesti HIV-positiivsete võrgustiku esindajatega solidaarsusküünlaid ühishoone ees kl 18.
Foto: Sotsiaalministeerium