Fotomuuseumi näitus “Sugu ja lugu” esitleb Eesti kehakujutuse ajalugu ja välja on pandud teoseid alates fotograafia algusest Eestis kuni digiajastu tulekuni 2000. aastatel.
Selle pika perioodi jooksul on muutunud nii keha kujutamise kunstilised konventsioonid ja moraalinormid ning fotograafia tehnilised võimalused kui ka kultuuriline ja poliitiline kontekst.
Seekordsel publikuprogrammi näitusetuuril arutlevad jurist ja soolise võrdõiguslikkuse küsimustega tegelenud Mari-Liis Sepper ning näituse kuraator, tunnustatud dokumentaalfotograaf Annika Haas, kuidas vaadata möödunud aja fotojäädvustust sookriitilise pilguga.
Näitusel “Sugu ja lugu” on esil akte ja portreid, mille keskmes on keha. Ajalooliste jäädvustuste puhul on tavaline, et me ei pruugi aru saada, millised on fotodel kujutatud inimeste suhted või isegi nende sugu. Samuti on ilma kontekstita keeruline mõista, kas aset leiab ümberkehastumine, tehakse nalja või püüab kujutatu olla autentne tema ise. Nii nagu ajaloolist huumorit ei pruugita tänapäeval mõista, saavad ka ajaloolised fotod uute vaatajate jaoks uued tähendused.
Mari-Liis Sepper juhib Mõttekojas Praxis võrdsuspoliitika programmi. Annika Haas on Fotomuuseumi Keha-teema-aasta näituste kuraator.
Fotomuuseumi näitusetuur teisipäeval, 12. novembril algusega kell 18: OSTA PILET
Foto: Velise vallakirjutaja Palk ja talupoeg Toldmaker. Ateljeefoto Madis Rukki. ERM