Täna tähistab Vikervaade kahe aastaseks saamist. Selle puhul vahetasin tavapärased positsioonid ja istun hoopiski ise intervjueeritava toolis.
Kuidas sai alguse portaal Vikervaade?
Tundsin puudust taolisest uudisteportaalist ja arvestades minu huvi kodulehtede tegemise vastu ja eelnevat kogemust, tekkiski mõte see ise teha.
2012. aastal Riiga kolides tegin seal oma ettevõttele kodulehe ja 2016. aastal Eestisse naastes pidasin Kindlustusuudiste nimelist ajaveebi. Kindlustusvaldkonnas ei olnud piisavalt palju uudiseid, siis ei läinud see kuidagi käima.
Kas sul on ka mõne teise riigi näitel eeskuju?
Konkreetset välismaist portaali ma ei kopeeri, küll aga jälgin nii Läti, Leedu kui ka Soome LGBT portaale. Oluline on välja tuua, et algusest peale oli mulle selge, et soovin keskenduda Eesti LGBT uudiste kajastamisele, mis eristab Vikervaadet nii eelkäijatest kui paljudest samalaadsetest portaalidest teistes maades.
Kui Sa vaatad tagasi sellele kahele aastale, mida Sa oled tähele pannud?
Ma ausalt öeldes ei osanud arvata, et Vikervaade võib nii paljusid inimesi kõnetada. Ei saa salata, et algus oli raske. Keeruline oli jõuda lugejateni, eriti, et ma olin otsustanud lehele tasulist reklaami mitte teha. Olen täna väga uhke, et portaal on leidnud omale lugejaskonna ja võitnud nende usaldust.
Kuivõrd on Sinu kajastusi refereeritud?
Mulle väga meeldis näiteks, kui Turundajate Liit palus luba avaldada enda kodulehel minu artikli, milles ma intervjueerisin LGBT Ühingu kommunikatsioonijuhti teemal, mida peaksid silmas pidama ettevõtted, kes tahavad Pride kuul oma logu värvida vikerkaare värviliseks või muudmoodi kampaaniaga panustada, et see oleks korrektne ja et ei kukuks välja nõmedalt.
Millised postitused on kõige populaarsemad?
Originaalartiklid ja intervjuud, mida kuskil mujal ei ole avaldatud. Suurt tähelepanu on köitnud ka need artiklid, mis ei ole küll minu tehtud, kuid mida Eestis ei ole avaldatud mujal kui Vikervaate portaalis, näiteks Euroopa Liidu pressiteade sellest, et nad kuulutasid Euroopa liidu LGBT õiguste kaitsja ja vabaduse piirkonnaks.
Keda Sa soovid tänada sellel kaheaastasel teekonnal?
Kindlasti Eesti LGBT Ühingut, kellega on meil olnud tugev side ja eriline sõprus.
Nemad on ka mulle saatnud oma pressiteateid. Mõnikord on Vikervaade ainsana neid avaldanud. Tahan tänu avaldada ka Eesti Inimõiguste Keskust, kes on saatnud ka oma pressiteateid Vikervaatele avaldamiseks. Kolmandana soovin välja tuua queer-artisti Helgi Saldo, kes mainis Vikervaate portaali oma kirjutises „Minu kvääripandeemia“ järgmiselt: „Poliitilisemalt korrektsemat joont, mis on suunatud pigem assimilatsioonipoliitikale kui “polariseerivale” ning püüab luua kogukonna ühtsust väljaspool ööelu“.
Siis andsid hästi ägeda ekslusiivintervjuu kaks Eesti drag-queeni Vilita ja Nordica.
Tahan tänada kõiki, kes on Vikervaatele sisu loonud ja sellele kaasa aidanud. Samuti kõiki lugejaid, sest just teie pärast ma sa seda teengi.
Mis on olnud Sinule endale eriliselt meeldejääv?
Mõne aasta eest toimunud „Drag show Naomi Smalls’iga, kus ma sain loa üritust pildistada ja ametlikult kajastada. Tegu oli väga ainulaadse sündmusega, kus muide õhtujuhina esines Envy Peru, kes võitis Drag Race Hollandi 2020. aastal.
Teine meeldejääv sündmus oli 2019. aastal toimunud rahvusvaheline tennisturniir „Tallinn Colour Games“, kus sain kohapeal pildistada ja osalejatega vestelda. Väga äge oli õhtune after party X baaris, kus enamik külastajatest olid turniiril osalejad.
Millist väljakutset ootad Sa Vikervaate järgmiste tegutsemise aastatel?
Ootan pressiteadet saatmist nii avalikust kui erasektorist, et oleks rohkem arvamuslugusid ja lugejaid, keda kõnetavad minu kajastused.
Igatahes olen ma väga tänulik, et minu loodud LGBT teemaline uudisteportaal on kogukonnas omaks võetud, et inimesed jälgivad seda ja et seda peetakse natukenegi tähtsaks. Minu jaoks on oluline selle portaali väärtus ja kasu kogukonnale, kelle pärast see kaks aastat tagasi saigi loodud.