Siseminister Lauri Läänemets allkirjastas protokolli, mille kohaselt on kooseluleping edaspidi piisav alus perekonnanime vahetamiseks.
Aastaid pärast kooseluseaduse jõustumist on siseministeeriumi ametnikud olnud vastu, et kooselulepingu sõlminud paarid ei tohiks võtta ühist perekonnanime. Oma seisukoha on öelnud ka õiguskantsler ning Eesti Inimõiguste Keskus on eelmise aasta suvel viinud kohtusse kaasuse, et kooselulepingu sõlminud paar saaks kanda ühist perekonnanime ja omada ühist pereidentiteeti.
Eile allkirjastas siseminister ka vastava protokolli: “Teine väike edusamm millest saame teatada on puudutab kooselulepingu sõlminud paare, kel on olnud raskusi perekonnanime muutmisega. Antud kohtuotsus andis kindlust, et kooseluseaduse rakendamist saab ja tuleb suunata ka halduspraktika muudatuse teel ning iga muudatus ei eelda tingimata seaduse muutmist. Seega vaatas Siseministeerium üle ka nimeseaduses ühise perekonnanime rakendamise praktika. Peale pikemat arutelu ja nõupidamisi saan allkirjastada protokolli, mille kohaselt ON kooseluleping edaspidi piisav alus perekonnanime vahetamiseks. Nagu ka ministeeriumis toimunud arutelude käigus leidsime, on halduspraktika muudatuseks on vaja selge väärtuspõhine hinnang ja poliitiline tahe. Täna allkirjastatud protokoll tähendabki poliitilisest tahtest tingitud muutust halduspraktikas. Inimkeeles: ministri poliitilise hoovaga saime luua võimaluse kooselu sõlminud inimestele oma perekonnanime muutmiseks. Siiski: antud protokolli kohaldamine praktikas sõltub poliitilisest tahtest, seega ei saa garanteerida, et mõni järgmistest siseministritest seda protokolli ei tühista,” kommenteeris siseminister Lauri Läänemets.
allikas: Eesti LGBT Ühing
foto: Siseministeerium