Riigikogu kandidaadid: Kuidas seisan valituks osutumisel LGBT+ kogukonna huvide ja õiguste eest? #5

5. märtsil valitakse uus Riigikogu koosseis ning kõik vähemalt 18-aastased Eesti kodanikud saavad valida oma esindaja. Vikervaade andis erakondade Riigikogu kandidaatidele võimaluse ennast kogukonnale tutvustada läbi küsimuse “Kuidas seisan valituks osutumisel LGBT+ kogukonna huvide ja õiguste eest?”

5. artiklis tutvustavad ennast Sten Laansoo, Natalie Mets ja Lemmit Kaplinski.

Sten Laansoo

Sten Laansoo

Erakond: Eesti Reformierakond 

Kandideerin Riigikogu valimistel Tallinnas Mustamäe ja Nõmme ringkonnas.  

Olen lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja Tallinna reaalkooli. Praegu töötan Reformierakonna välissekretärina Brüsselis. Eelnevalt olen töötanud Riigikogus ning olnud Kaja Kallase nõunik nii parlamendis kui ka valitsuses. Kogu oma elu olen elanud Tallinnas Nõmmel. 

Seisan selle eest, et Eesti oleks avatud, tolerantne riik, kus kõik saaksid tunda end väärtustatuna. Samuti pean oluliseks, et meil oleks jätkusuutlik keskkonnapoliitika ning meie loodus hoitud ja energeetikas kasutusel innovaatilised taastuvenergia lahendused. 

Riigikogusse valituks osutumisel toetan abieluvõrdsuse kehtestamist ja kooseluseaduse rakenduseaktide vastuvõtmist. Samuti seksuaalhariduse kaasajastamist, et LGBT+ teemad oleksid üldhariduskoolides paremini kajastatud. Lisaks tuleks keelustada vaenukõne. Eestis ei saa olla kohta mistahes õigusvastasel vägivallal. Selleks tuleb lõpule viia karistusseadustiku muutmine selliselt, et oleks tagatud kõigi Eesti inimeste väärikus ja turvatunne.  

LGBT+ kogukonda puudutavate otsuste tegemisel pean loomulikult oluliseks nii huvikaitseorganisatsioonide kui kogukonna kaasamist, et koostöös leida parimad lahendused.  


Natalie Mets

Natalie Mets

Erakond: Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Sisenesin poliitikasse, sest soovin panustada Eesti riigi tulevikku ja sotsiaaldemokraadid hoolivad kõikidest inimestest, keskkonnast, kultuurist ja meie riigi jätkusuutlikkusest. Nii nagu minagi. Olen kogukonnaraadio IDA kaasasutaja ning mul on üle kümne aasta kogemust kultuurikorraldajana – armastan kogu kultuurivaldkonda põrandaalustest tantsuklubidest folgifestivalideni. Olen ka MTÜ Päevad ja Ööd kaasasutaja ning töötan selle nimel, et menstruatsioonitooted oleksid tasuta kättesaadavad.

Esimene ja toona ainus parlamendierakond, kes 2019. aastal julges lubada kooseluseaduse rakendusaktidede vastuvõtmist oli Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning nendel valimistel on sotsid ainus parlamendierakond, kelle programmist leiab lubaduse kehtestada perekonnaseaduses abieluvõrdsus.

Abieluvõrdsus ehk inimese õigus abielluda teise inimesega, soost olenemata, on kehtestatud hetkel 32 riigis, sealhulgas Eestile nii suureks eeskujuks olevates Põhjamaades, aga ka Sloveenias ja Maltal.

Abieluvõrdsusest ja LGBT+ inimeste õigustest rääkides, räägime inimõigustest – kõikide inimeste õigustest olla õnnelik, väärtustatud ja hoitud. Täpselt nii lihtne see ongi.

Nii kaua kuni Eestis ei kehti abieluvõrdsus ei saa me väita, et me peame võrdselt oluliseks või kaitseme kõiki oma inimesi.


Lemmit Kaplinski

Lemmit Kaplinski

Erakond: Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Minust:

Semiootik-poliitik, tuumaenergia entusiast ja haridusvaldkonna abilinnapea. LGBT kogukonnale vahest teada ka läbi Heameeleavalduste korraldamise koos tollaste kaaslastega. Veendunud demokraadina on inimõigused minu jaoks üheks küsimuseks, kus kompromissid ei ole võimalikud. LGBT õigused on inimõigused.

Mida luban:

Hoiame fookust: abieluvõrdsus.

Skip to content