Kväärkultuuri festival Narvas toimub 17.-18. veebruaril 2024

Uus Q-Space´i korraldatav LGBTQ+ kultuuri festival leiab aset Narva kunstiresidentuuris (NART) 17.-18. veebruaril 2024. Programmis sisalduvad lisaks temaatilistele filmidele kohtumised režisööridega, vestlusringid ja töötuba. Festivali peateema on LGBTQ+ inimeste aktsepteerimine Narvas.

17.-18. veebruaril leiab Narvas aset LGBTQ+ (ehk lesbide, geide, biseksuaalsete, transsooliste ning muu seksuaal- ja soo­identiteedi ning eneseväljendusega inimeste) festival. Programm toob osalejateni 7 filmi (2 täispikka ja 5 lühifilmi), aruteluringid, kohtumised režissööridega ja töötoa.

„Eestis jõustus sel aastal abieluvõrdsuse seadus. Avalikke kväär-teemalisi sündmusi on toimunud Tallinnas ja teistes Eesti linnades, kuid mitte Narvas ja me leiame, et Q-Space´i festival on hea võimalus avada see teema aruteludeks ka Narvas. On oluline, et nii kväärkogukonda kuuluvad inimesed kui ka nende lähedased saaksid tulla kokku ja arutada elulistel teemadel nagu kapist väljatulek, soolisus ja ühiskonna suhtumine LGBTQ+ inimestesse. Q-Space näeb kultuurifestivali kui head platvormi nende vestluste alustamiseks,“ ütlevad Q-Space´i festivali korraldajad Gulya Sultanova ja Manny de Guerre.

Festivali avab lühifilmide valik „Me oleme perekond“ 17.02 kell 16.

Viis noorte autorite linateost räägivad perekonnasuhete teemast. Kõigi filmide peategelasteks on kväärid inimesed ja filmid näitavad, kuidas nad püüavad oma vanematele, vanavanematele, õdedele ja vendadele oma identiteeti avada, millised on reaktsioonid ja kuidas nad nendega toime tulevad.

Eesti režissöör Kaire Russ tutvustab teemat komöödiavõtmes filmiga „Vanaema, saa tuttavaks“, autor Svetlana Sigalaeva film „Halb tütar“ on draama ja Max Pechersky „Valge kuu aasta“ filosoofilise noodiga teos.

Pärast filme toimub kohtumine režissööridega, mida modereerib Narvast pärit kunstnik Maria Kapajeva.

17. veebruaril kell 16-18.45 Narva kunstiresidentuuris, Joala 18.

Milline on LGBTQ+ inimeste olukord Eesti koolides?

Festivali peasündmus on filmi „Blue Jean“ (2022) linastus. Rahvusvahelistel festivalidel, nende seas Veneetsia filmifestivalil arvukaid auhindu võitnud teos räägib lesbist õpetaja loo Thatcheri-ajastu Inglismaal, kus oli vastu võetud määrus, mis keelas koolides „homoseksuaalsuse propageerimise“.

Filmile järgneb arutelu LGBTQ+ teemade üle Eesti koolides. Millised on kogukonda kuuluvate õpetajate ja õpilaste väljakutsed haridussüsteemis ja mis peaks muutuma, et koolisüsteem oleks kaasavam?

Vestlusringist võtab osa Riigikogu liige Eduard Odinets, kes oli üks abieluvõrdsuse seaduse eestkõnelejaid parlamendis.

„Mul on hea meel, et Q-Space on nüüd ka Narvas“, ütles Riigikogu liige, LGBT-kogukonna toetusrühma esimees Eduard Odinets. „Filmid, diskussioonid, töötoad aitavad kindlasti muuta Ida-Virumaa tolerantsemaks ja solidaarsemaks“, toonitas Odinets.

Filmi “Blue Jean” trailer:

18. veebruaril kell 17.30-20.10

Veel linastub festivalil Belgia film “Lola ja meri”, mis räägib transsoolisest tütrest ja tema identiteediga mitte leppida suutvast isast; toimub avatud mikrofoniga töötuba kväärinimeste ja nende lähedaste vajadustest Narvas ning koomiksikogumiku “Nii palju kvääri tööd” esitlus.

Ajakava: https://www.q-space.ee/sobytiya/q-space-festival-narva

Piletid: Täispilet 5 eurot ühe ürituse eest, sooduspilet 4 eurot, sissepääs pagulastele tasuta.

Piletid on müügil Fientas alates 26. jaanuarist ja festivali päevadel kohapeal NART-is.

Kõikidel filmidel on eesti-, inglise- ja venekeelsed subtiitrid, vestlusringid toimuvad inglise ja vene keeles.

Foto: kaader filmist Blue Jean

Skip to content