Vabamu ootab huvilisi 16. septembril kell 13.00 Rebeka Põldsam kuraatorituurile näitusel „„Niisugustest“ LGBT-aktivismini. 20. sajandi lood seksuaal- ja soovähemustest Eestis”.
Selle suve alguses lisandus Vabamu püsinäitusele uus e-giidi heliteekond ja esemed, mis püüavad pakkuda vastuseid küsimustele Eesti LGBT kogukonna minevikust. Mis juhtus „niisuguste” inimestega teise maailmasõja ajal? Kuidas ja kus räägiti homoseksuaalsusest Nõukogude Eestis? Mis viis homoseksuaalsete suhete dekriminaliseerimiseni? Mis rolli on mänginud abielu homoseksuaalsete inimeste eludes Nõukogude ajal ja tänapäeval? Tuuril avab näituse kuraator Rebeka Põldsam heliteekonnale valitud lugude tagamaid ning püüab visata õhku küsimusi, mis näituselt puudu on.
Rebeka Põldsam on Tartu ülikooli etnoloogia doktorant ja nooremteadur, kes uurib Eesti seksuaal- ja soovähemuste minveikku ja olevikku. 2022. aastal ilmus tema kaastoimetatud populaarteaduslik ajalookogumik „Kalevi alt välja. LGBT+ inimeste lugusid 19. ja 20. sajandi Eestist“ (Eesti LGBT Ühing). Varem on Põldsam uurinud seksuaal- ja soovähemuste representatsioone Eesti ja Ida-Euroopa kunstis. Kunstikuraatorina on ta kureerinud näiteks „Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?“ (ETDM 2020, koos Andreas Kalkuniga), „Anu Põder. Haprus on vaprus“ (Kumu 2017), „Kõhe tunne?!“ (EKKM 2014).
Kuna kohtade arv on piiratud, siis toimub piletite müük eelmüügist Fientas!
Pärast kuraatorituuri on võimalik külastada ka Vabamu ajutist näitust “Välja ahju tagant! 150 aastat Eesti naisliikumiste ajalugu”.
Foto: Vabamu