Aktivistid toovad tähelepanu kväärkogukonna mitmekesisusele ja esindatusele ühiskonnas 17. mail toimuval meeleavaldusel

Q-Space on kutsunud eri päritolu ja identiteetidega aktiviste rahvusvahelisel homo-, bi- ja transvaenu vastasel päeval, 17. mail toimuvale meeleavaldusele. Aktivistid räägivad mitmekesisuse olulisusest ja mitmekesiste inimgruppide kaasamisest ja esindatusest ühiskonnas ja kultuuris.

Soolise enesemääramise seadus ja trans õigused

Meeleavaldusel üles astuv transsooline aktivist Andres Liivaste kommenteerib: “Usun, et on tähtsam kui kunagi varem võidelda trans inimeste õiguste eest, sest poliitiline ja kultuuriline maastik muutub aina radikaalsemalt kväär-inimeste suhtes vaenulikuks.” Hetkel võtab Eestis transsoolise soovahetuse protsess üle kolme aasta, mis on abivajajatele vaimselt kurnav ja ekspertide väitel ebapädev. Paljud riigid on juba oma seadusandlusega teinud edusamme soolise enesemääramise seaduse poole. Andres jätkab: “Tahan inimestele, eriti transsoolistele lastele, näidata, et trans kogukond väärib õigusi, austust, turvalisust ja autonoomiat!”

Representatsioon päästab elusid

Kväärpaar Anna ja Monika Meurer tulid Eestisse mitu aastat tagasi ja nad töötavad turismivaldkonnas. Nende algatusel loodi fotoprojekt “Lihtsalt tavaline elu“, mille keskmes on vanemad kväärpaarid, transinimesed, kväär-lastega pered ning teised kogukonnaliikmed, kes pole tihtipeale piisavalt esindatud.  

Anna ja Monika Meurer: “Oleme kindlad, et kui erinevad inimesed on piisavalt esindatud, siis nähtamatud “teised” muutuvad lõpuks tavaliseks ühiskonna osaks. Usume, et hirm, agressioon ja vihkamine kaob, mida enam mitmekesisust igapäevaselt näha on. Inimesed ei karda asju, mida pidevalt näevad. Sealhulgas inimesed, kes on “ebatavalised”, tunnevad end portreedes ära ja saavad julgust end näidata, sest neil pole enam põhjust end peita.”

Üles astuvad Eeva Koplimets (Eesti LGBT Ühingu koostöö koordinaator), Yuri Yoursky (Ukraina LGBT+ aktivist), Enn Nazarov (kunstnik ja Peemoti keskuse vabatahtlik) ja paljud teised. Teemadeks on LGBTQ liikumise rahvusvahelised kitsaskohad, haridusreformide vajadus ja venekeelse kväärkogukonna elu-olu Eestis.

Esimest rahvusvahelist LGBTQ-vaenu vastast päeva (IDAHOBIT) tähistati 2005. aastal ning seda on ametlikult tunnustanud mitmed riigid, kohalikud võimud ja rahvusvahelised institutsioonid. Kuupäevaga tähistatakse Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) otsust 1990. aastast, millega eemaldati homoseksuaalsus rahvusvahelisest haiguste klassifikatsioonist.

Q-Space’i näol on tegemist kultuuriprojektiga Eestis, mis on pühendatud LGBTQ+ kogukonnale ja inimõigustele. Projekti raames korraldatakse igal kuul LGBT+ teemadega seonduvaid filmilinastusi, arutelusid, seminare ja muidki üritusi. 

Meeleavaldus leiab aset reedel, 17. mail kella 17.30 – 18.30 Tallinna kesklinnas Tammsaare pargis ning toimub eesti, vene ja inglise keeles. 

Samal päeval tähistab kohvik Botik oma sünnipäeva ja hooaja algust, pakkudes külalistele suurepärast muusikat, toitu ja jooke. Alates kell 17.30 on üritusele oodatud kõik pered, nii vikerkaarepered, kui tavalised et nautida õhtut täis lõbusaid tegevusi, nagu kiire sõprade leidmise sessioon, lastenurk ja artistide live- esinemised. Kohapeal saab nautida hõrgutisi kohviku hooaja avamiselt ning sissepääs on tasuta kuni kella 21:00.

Foto: 2023 aasta Q-Space meeleavalduselt

Skip to content