Roheliste esinaise Züleyxa Izmailova sõnul suutis Õiguskomisjon Rohelisi ja abieluvõrdsuse petistioonile allakirjutanuid oma ükskõiksuse ja küünilisusega üllatada.
”14. juunil Riigikogu õiguskomisjonis toimunud arutelul lepiti kokku, et õiguskomisjon otsustab parlamendi fraktsioonide seisukohtade põhjal 1. novembriks, kas saadab perekonnaseaduse muutmise eelnõu riigikogu suurde saali hääletusele või mitte. Meile kui petitsiooni algatajatele pole sellest ajast antud mitte mingit infot,” ütles Izmailova.
Eile anti avalikkusele Riigikogu facebooki konto vahendusel teada, et Õiguskomisjon on jõudnud konsensusele leides, et Eestis kehtiv perekonnaseadus on põhiseadusega kooskõlas ega ole kellegi suhtes diskrimineeriv.
Komisjoni hinnangul on abieluvõrdsus Eestis tagatud kõigi abieluvõimeliste isikute jaoks.
Peale kohalikke valimisi uurisid Roheliste esindajad fraktsioonide meelsust, kuid ühestki fraktsioonist ei vastatud, samuti nagu ei vastanud kirjadele ka õiguskomisjoni liikmed.
Seega fraktsioonide seisukohti, mille põhjal otsustati konsensuslikult, et abieluvõrdusega Eestis kõik hästi on, pole Rohelistele tutvustatud.
Isamaa, Keskerakonna ja EKRE koalitsioonikokkuleppes oli selgelt kirjas, et rahvaalgatus seaduse muudatuseks, mis kogub vähemalt 25 000 kodaniku allkirjad, peab jõudma
Riigikogus lõpphääletusele. Tekib küsimus, miks abieluvõrdsuse algatuse puhul oma lubadusest kinni ei peetud? Seisukohti, mille põhjal peaministripartei ja sotsid otsustasid, et inimeste võrdne kohtlemine ei ole oluline, pole petitsiooni esitajatele tutvustatud ega avalikustatud.
”Demokraatlikus riigis on vähemuste õigused kaitstud ja need pole allutatud enamuse tahtele. Siin on küsimus selles, kas me oleme demokraatlik riik või mitte. Kõik inimesed peavad tundma seda, et neid austatakse ja väärtustatakse,” lausus volikogu esimees Aleksander Laane. “Rohelised, avalikkus ja kõik inimesed, kelle õigustest selle otsusega üle trambitakse, ootavad selgitusi.”
Erakond Eestimaa Rohelised tegid Riigikogule 35 805 inimese poolt allkirjastatud ettepaneku muuta abielu mõiste perekonnaseaduses sooneutraalseks, sest see on kõige lihtsam viis võrdsete õiguste tagamiseks.